Čína kritizuje USA, nemají posilovat raketovou obranu

ČTK ČTK
18. 3. 2013 13:49
Kvůli militantní rétorice Severní Koreje se má počet raket na Aljašce o 14 zvýšit
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Čína kritizovala Spojené státy za jejich plán posílit v reakci na severokorejské provokace raketovou obranu na Aljašce.

Podle Pekingu toto rozhodnutí jen posílí nepřátelství a vyprovokuje závody ve zbrojení. Čínská vláda proto vyzvala Washington k obezřetnosti.

"Otázka protiraket má přímý dopad na strategickou rovnováhu sil a stabilitu regionu i celého světa," prohlásil na pondělní tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej.

Použijte diplomacii, radí Čína

Americký ministr obrany Chuck Hagel v pátek oznámil, že nynějších 30 pozemních protiraketových střel raketové obrany na Aljašce doplní dalších 14 raket. Kromě toho USA umístí radarovou stanici protiraketové obrany v Japonsku.

Hagel řekl, že opatření je reakcí na nezodpovědné a nebezpečné provokace Pchjongjangu, který nedávno pohrozil preventivním jaderným útokem na Spojené státy a vypověděl dohody o neútočení s Jižní Koreou.

Severní Korea zvyšuje napětí v regionu:

Podle mluvčího čínské diplomacie Chunga je Čína přesvědčena, že posílení bezpečnosti a vyřešení problému šíření jaderných zbraní lze nejlépe dosáhnout diplomatickými prostředky.

"Takové kroky, jako je posílení protiraketové obrany, jen zvýší nepřátelství. K vyřešení problému nepřispějí," zdůraznil Chung. "Čína doufá, že příslušná země bude jednat v zájmu míru a stability, zvolí zodpovědný přístup a bude postupovat obezřetně," dodal.

Pentagon sdělil, že USA informovaly Čínu, jakožto souseda KLDR a jejího nejbližšího spojence, o svém rozhodnutí nasadit další protirakety. V Číně je v brzké době očekáván náměstek pro terorismus a finanční zpravodajství amerického ministerstva financí David Cohen. V Pekingu by měl jednat o uplatňování ekonomických sankcí vůči Severní Koreji.

Peking již dříve vyjádřil znepokojení nad americkými plány pro raketové obranné systémy a prodej těchto systémů Tchaj-wanu a Japonsku. Považuje to za součást snahy Washingtonu "obklíčit" a ovládnout Čínu.

Odpovědí Číny byl vývoj vlastního protiraketového systému, který země údajně naposledy úspěšně testovala v lednu.

 

Právě se děje

Další zprávy