USA: Základny v Polsku a Rumunskou stavět nebudeme

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
16. 3. 2013 11:20
Čtvrtá fáze protiraketového deštníku nezačne, Pentagon se chce soustředit na hrozbu KLDR
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Washington - Spojené státy už podruhé mění plán protiraketové obrany v Evropě.

Kvůli problémům a nedostatku peněz ruší jednu z částí štítu, jež měla být v Polsku a Rumunsku a proti které se ostře stavělo Rusko.

Oznámil to americký ministr obrany Chuck Hagel, podle něhož jde o součást celkové revize plánů protiraketové obrany.

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy se podle něj rozhodla zrušit čtvrtou fázi budování protiraketového štítu, který by měl sloužit jako obrana proti raketám případně odpáleným ze Severní Koreje a Íránu.

USA se vzdaly rozmístění protiraketových systémů v Polsku a Rumunsku, jež bylo plánováno na dobu po roce 2020. První tři fáze plánu zůstávají v platnosti a měly by pokračovat podle stanoveného harmonogramu.

Změna v plánech Spojených států podle amerických médií otevírá cestu k novým jednáním Washingtonu a Moskvy o redukci jejich jaderných arzenálů. Rusové to dosud odmítali s tím, že USA nejprve musejí reagovat na jejich námitky vůči protiraketové obraně, která oslabuje strategickou hodnotu jejich jaderných zbraní.

Podle Hagela nynější rozhodnutí motivovala nezbytnost reagovat na pokrok Severní Koreje ve vývoji jaderných zbraní, který je rychlejší, než se očekávalo. Změny v programu uvolní na tuto reakci potřebné peníze, řekl ministr obrany. Konkrétně půjde o jednu miliardu dolarů, která bude moci být vynaložena na vybudování 14 dalších protiraketových komplexů na Aljašce navíc k již existujícím 26.

Hagel zároveň ujistil, že USA zůstávají plně oddány úkolu zajistit protiraketovou obranu NATO. Do roku 2018 bude systém protiraketové obrany zajišťovat bezpečnost celého evropského území NATO, prohlásil ministr.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy