Čínský prezident Chu Ťin-tchao to oznámil v úvodní řeči summitu v Pekingu. Toho se zůčastnilo téměř 50 afrických vládců, kteří mají za tři dny uzavřít až 2000 různých dohod a smluv.
Afričtí vůdci růst trhu s Čínou vítají, ovšem kritici tvrdí, že Čína bude často obchodovat s represivními režimy porušujícími základní lidská práva. A ani ona sama není z obliga.
Peking však zdůrazňuje, že nejde o politiku, ale o byznys. "Toto naše setkání se zapíše do historie. Čína bude navždy dobrým přítelem, dobrým partnerem a dobrým bratrem Afriky," uvedl prezident.
15 tisíc odborníků
Etiopský premiér Meles Zenawi nezapomněl zdůraznit roli Číny během boje mnoha afrických zemí o nezávislost. "Náš hlavní cíl v dnešní době není bojovat s kolonializmem, ale bojovat s chudobou, zpátečnictvím a vytvořit ekonomickou nezávislost," řekl Zenawi.
Peking poskytne 3 miliardy dolarů na výhodné půjčky a 2 miliardy na exportní úvěry během následujících tří let. Čína také pomůže s vyškolením 15 000 afrických profesionálů a založí rozvojový fond na stavbu škol a nemocnic.
No a co za to vlastně získá? Africkou ropu, nerosty a další komodity. Afrika je také rostoucím trhem pro čínské zboží, jenže kritici varují, že dovoz ruinuje místní firmy.
Nelidské podmínky
Někteří analytici uvádí, že Afrika je posledním místem na světě, které má ještě nevyužité ropné bohatství, a čínské firmy na ně hojně pronikají.
Objevily se ovšem také zprávy o nelidském pracovním prostředí v Čínou vlastněných dolech v Africe. Poslední závažný případ, který je však jen špičkou ledovce, se stal v červenci v Zambii.
Peking byl na summit dobře připraven. Po celém městě visí červené lucerny a také plakáty zdůrazňující sino-africké přátelství.