Čína žízní. Chce si odvést vodu z Tibetu

rst, Reuters
1. 11. 2006 11:44
Hongkong - Po stavbě přehrady Tři soutěsky přichází Čína s dalším mega-projektem. Pomocí tunelů chce dopravit vodu z Tibetu do vyprahlé Žluté řeky.

Kontroverzní stavba obřích vodních kanálů, které by měly přivádět vodu z himalájských velehor v Tibetu do vyprahlé Žluté řeky v zaostalé západní Číně, je velmi nákladný projekt. A podle jeho kritiků nebude rentabilní. Přesto Čína vodu potřebuje. A spousty.

Více než 600 větších i středně velkých měst v Číně trpí vážným nedostatkem vodních zdrojů. Může za to nejen rychle rostoucí populace, která se stěhuje do ekonomických center, ale také změny klimatu způsobené globálním oteplováním.

Dražší než Tři soutěsky

Systém tunelů je obrovskou výzvou pro čínské inženýry. Má být dlouhý 300 kilometrů a jeho výstavba má stát víc než obří přehrada s elektrárnou Tři soutěsky, jejíž dokončení vyšlo na 25 miliard dolarů.

Tři soutěsky byly i přes protesty milionu lidí dostavěny letos v květnu. Kvůli obří přehradě s hydroelektrárnou byla zatopena dvě velká města, stovky vesnic, 1600 továren a také 16 archeologických nalezišť.

Stejně jako Tři soutěsky také projekt obřích tunelů má podporu čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa a měl by být postaven do roku 2010. Proti se však staví ministr vodních zrojů Wang Šu-čcheng.

Odborníci versus vláda

"Je mi líto, ale všichni experti, co znám, se stavějí proti plánu Západní vodní cesty. Chci říct tři věci: Projekt není nutný, je neuskutečnitelný a je také neodborně navržen," říká ministr.

Wang se však obává, že nejvyšší vedení státu se již rozhodlo a stavbu už nic nezastaví.

Cena za vodu dopravovanou z Tibetu do Žluté řeky přitom bude na čínské poměry vysoká. Její dovoz, zpracování a následné uskladnění by stálo 20 yuanů (asi 50 korun) za kubík, což je v Číně běžný denní příjem dělníka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy