Čína otáčí, zvažuje "politiku dvou dětí". Rodiče dostanou za druhého narozeného potomka odměnu

Hana Vařáková
5. 3. 2017 17:43
Po zrušení politiky jednoho dítěte v roce 2015 jdou čínští komunisté ještě dál. Zvažují zavést odměnu pro rodiče, kteří přivedou na svět druhého potomka. Ke kroku je vede stárnutí čínské populace. Podle britského listu The Guardian bude v roce 2050 žít v Číně půl miliardy lidí starších 65 let. V současnosti má přitom tato země 1,37 miliardy obyvatel.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Čínská populace stárne. Vládnoucí komunistická strana proto přišla s plánem na "politiku dvou dětí". Hodlá vyplácet odměny těm párům, které si pořídí druhého potomka.

Návrh představil před několika dny na konferenci v Pekingu Wang Pchej-an, zástupce ředitele Národní komise pro zdraví a plánování rodiny (NHFPC).

Loni se v Číně narodilo podle komise 17,86 milionu dětí. To je o osm procent více než předloni a zároveň nejvíce od roku 2000.

Do rostoucí porodnosti se promítlo opatření vlády z roku 2015, kterým Čína oficiálně opustila tzv. politiku jednoho dítěte. Tu zavedla v roce 1979, aby omezila růst populace. Do té doby měla průměrná čínská rodina čtyři děti.

Jenže i přes vyšší porodnost se podle průzkumu z roku 2015 tři pětiny Číňanů stále zdráhají rozšiřovat svou rodinu. Důvody jsou ekonomické.

"Každá rodina v Číně má právo mít druhé dítě, ale otázka, zda si to mohou dovolit, jim ztěžuje rozhodnutí," citoval Wanga státní list China Daily.

Půl miliardy lidí starších 65 let

Porodnost v Číně je podle britského listu The Guardian jedna z nejnižších na světě. Zatímco dříve to bylo považováno za úspěch kvůli strachu z přelidnění, teď tento stav vyvolává obavy.

Lidí v produktivním věku ubývá a hrozí, že už nedokážou dostatečně podporovat nejstarší generaci Číňanů, která se naopak rozrůstá. Rozdíl se má navíc v příštích desetiletích prohlubovat, což zesílí tlak na státní rozpočet.

Zatímco v roce 2010 připadalo na jednoho důchodce pět lidí v produktivním věku, v roce 2030 bude tento poměr 1 ku 2. Průměrná délka života se navíc prodlužuje. Podle informací The Guardian bude v roce 2050 žít v Číně 500 milionů lidí starších 65 let. V současnosti má přitom tato země 1,37 miliardy obyvatel.

Geriatrický mír

Podle expertů bude mít hrozící demografická krize dopad na životní úroveň stamilionů lidí. A může taky ovlivnit, jestli se komunistická strana udrží u moci.

Jeden z předních odborníků na čínskou demografii Wang Feng z Kalifornské univerzity v USA uvedl, že tento trend může radikálně změnit sociální, ekonomickou i politickou podobu Číny.

Ta sice není jedinou zemí, která čelí kritickému stárnutí populace, ale tamní situace je podle vědce obzvlášť znepokojivá. "Je to masivní, unikátní a děje se to v nejlidnatější zemi světa," shrnul Wang.

Foto: Reuters

Důsledky stárnutí v Číně budou navíc cítit i daleko za hranicemi země, míní politolog Mark Haas z pensylvánské Duquesne University. Haas tu mluví o "geriatrickém míru". Výdaje na sociální péči o seniory raketově porostou. A proto Peking, který teď dává biliony dolarů na armádu, bude muset svůj vojenský rozpočet seškrtat.

"Budou zde stovky milionů chudých důchodců. To vytvoří politický tlak dokonce i v tak nedemokratické zemi, jako je Čína," řekl Haas listu The Guardian.

Jedním z výsledků podle něj může být, že kvůli stárnutí bude Čína méně schopná být jakoukoliv vojenskou výzvou pro USA. Navíc poukazuje, že starší lidé si většinou více cení míru.

V Číně neexistuje systém dobrovolného dárcovství, orgány se buď kupují, nebo násilně odebírají, říká bojovnice proti čínskému režimu Anastasia Lin. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy