Čínské město nabádá mladé kádry, aby měli druhé dítě. Každý třetí Číňan bude brzy šedesátník

Michelle Hansen Michelle Hansen
22. 9. 2016 20:24
Čína řeší opačný demografický problém, než by se mohlo v jejím případě zdát – pokles porodnosti. Průměrná Číňanka má podle statistik jedno nebo žádné dítě. Může za to i 15procentní neplodnost. Úředníci teď urgují mladé čínské páry, aby měly víc než jedno dítě.
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Thinkstock

Peking – Stárnoucí populace může v budoucnu představovat pro Čínu velký problém. Bojuje s ním i město I-čchang v centrální provincii Čchu-pej.

Jeho vedení dokonce uveřejnilo otevřený dopis, ve kterém přímo povzbuzuje mladé páry, aby měly druhé dítě.

"Mladí kádři by měli mít druhé dítě a starší kádři by je v tom měli podpořit. Pokud se budou věci vyvíjet dál stejně, mohlo by to znamenat obrovské riziko. Mohlo by to poškodit ekonomický a sociální rozvoj našeho města, stejně jako obživu našich rodin," stojí v dokumentu.

Dopis bylo opatřen razítkem oficiálních institucí včetně městského zdravotního úřadu, uvedla agentura Reuters.

Peking loni ustoupil od politiky jednoho dítěte a letos v lednu pak vyloženě doporučil obyvatelům, aby měli více potomků. Porodnost v zemi v posledních letech klesla a nyní je nižší než jedno dítě na ženu.

Reakce? Smíšené

Zpráva o dopise zaplavila i čínská média, reakce Číňanů byly nicméně smíšené.

"Naše práce je stabilní, takže v dnešní době je jednodušší mít dvě děti. Ti, kteří mají náročnější práci, ale musejí více obětovat, pokud chtějí druhé dítě," řekl agentuře Reuters Yan Liu. Státní úředník se 14měsíčním dítětem, který žije v Šanghaji.

"Je to směšné, nejdřív vláda striktně sledovala lidi, aby neměli druhé dítě. Teď jim to přikazuje. Máme vůbec nějaká lidská práva?" reagoval na sociální sítích jeden z čínských blogerů.

Kromě toho, že se párům z ekonomických důvodů do druhého dítěte nechce, představuje další překážku i neplodnost. Podle pekingské univerzity nemůže mít dítě až 15 % párů v zemi.

Podle týdeníku Time vláda dokonce apeluje na plodné muže, aby darovali sperma do sperma bank.

Varovná čísla

Druhá největší ekonomika světa zažívá nejpomalejší hospodářský růst za poslední čtvrtstoletí. Může za to mimo jiné i nedostatek levné pracovní síly. Kolem poloviny tohoto století navíc bude každý třetí Číňan starší 60 let.

"Nízká porodnost díky politice jednoho dítě vedla ke stárnutí populace, schodku na pracovní síle a k zaostávající urbanizaci, která zasáhne ve městě produktivitu práce a celkovou konkurenceschopnost," dodává úředník v dopise.

Politika jednoho dítěte v Číně trvala od 70. let minulého století do roku 2010, kdy vláda začala jednat o změnách, kvůli prvotním demografickým problémům.

Kontrola porodnosti již nebyla tak striktní. Poměry se uvolnily a druhé dítě v rodinách bylo běžnější. Zákaz byl definitivně odstraněn loni v říjnu. Přesto však většina mladých párů v Číně preferuje pouze jedno dítě.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

Další zprávy