Radil s penězi špičkám v Pekingu, pak se ale znelíbil. Čínský miliardář záhadně zmizel z Hongkongu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
1. 2. 2017 15:42
Čínský miliardář Siao Ťien-chua zmizel nedávno ze svého hotelového pokoje v Hongkongu, v jehož azylu poslední dva roky žil. Po jednom z nejbohatších Číňanů s blízkými vztahy s komunistickým prezidentem Si Ťin-pchingem pátrá hongkongská policie. Podle ní se Siao Ťien-chua pod nátlakem vrátil do pevninské Číny. Panují obavy, že úspěšného podnikatele unesla čínská policie, protože se znelíbil komunistickému režimu.
Hongkong.
Hongkong. | Foto: Wikipedia Commons

Hongkong – Čínského miliardáře Siao Ťien-chuu viděli naposledy v pátek v Hongkongu. Záhadně zmizel z tamního hotelu Four Seasons a od té doby je nezvěstný.

Z jeho luxusního pokoje ho měla doprovázet skupina mužů.

Už to vzbudilo podezření. Úspěšného podnikatele s kanadským pasem a trvalým pobytem v Hongkongu doposud téměř na každém kroku obklopovala ryze dámská společnost. Za bodyguardy měl výhradně ženy.

V sobotu dostala hongkongská policie zprávu o pravděpodobném únosu. Příbuzný 46letého byznysmena ale o den později oznámení stáhl. Dostaly se k němu údajně zprávy, že Siao je v pořádku a že ho z hotelu odvedli čínští policisté.

Hongkongská policie podle britského listu The Guardian zjistila, že v pátek překročil hranice do pevninské Číny. Sám Siao od té doby zveřejnil dva vzkazy na sociálních sítích, ve kterých únos sice popírá, ale nic nevysvětluje.

"Zotavuji se z nemoci v zahraničí," cituje Guardian jeho prohlášení, které otiskly taky čínské noviny.

Pilný student a přítel komunistických vůdců

Siao Ťien-chua se do Hongkongu přestěhoval teprve před dvěma lety. Ačkoliv to v té době sám popíral, kolovaly ohledně jeho přesídlení spekulace, že se znelíbil komunistickému režimu pevninské Číny a utekl před vyšetřováním z korupce.

Jeho obchodní kariéra byla přitom úzce spojena s vysoce postavenými komunistickými politiky v Pekingu. Podle listu Financial Times vděčí za svůj úspěch kromě talentu i politickým konexím.

Přátelil se s politicky významnými rodinami, včetně okruhu prezidenta Si Ťin-pchinga. Členům jeho rodiny radil například s investicemi.

Prohlášení podnikatele, ve kterém odmítá tvrzení o únosu, otiskly čínské noviny.
Prohlášení podnikatele, ve kterém odmítá tvrzení o únosu, otiskly čínské noviny. | Foto: Reuters

Podle časopisu Hurun Report, který je čínskou obdobou amerického Forbesu, se jeho jmění pohybuje kolem šesti miliard amerických dolarů (zhruba 150 miliard korun).

Siao přitom nepochází z bohaté rodiny a ke svým penězům přišel teprve postupně. Narodil se v chudé vesnici ve východní provincii Šan-tung. V 80. letech se dostal na univerzitu v Pekingu, kde se v roce 1989 postavil proti demonstracím na náměstí Nebeského klidu. Zásah armády proti tomuto lidovému povstání po sobě zanechal stovky mrtvých.

Brzy nato Siao školu úspěšně absolvoval s právnickým diplomem a rozjel svůj první byznys. Nedaleko univerzity prodával počítače dovezené z ciziny.

Korupční skandál jako záminka

Jeho letošní zmizení má i důležitý geopolitický dopad.

Vyvolalo totiž znovu podezření, že Čína si s autonomií Hongkongu příliš neláme hlavu. Velká Británie ho přitom v roce 1997 vrátila Číně s podmínkou, že si tento region uchová 50 let rozsáhlou nezávislost na komunistické vládě v Pekingu.

Pokud by se prokázalo, že Siaoův únos zorganizovala čínská tajná policie, znamenalo by to porušení zákonů bývalé britské kolonie. A to ne první. 

V roce 2015 zmizelo z Hongkongu pět vydavatelů a knihkupců, kteří zveřejnili citlivé materiály o vysokých představitelích čínské komunistické strany. Po několika měsících se objevili v čínských celách předběžného zadržení.

 

Právě se děje

Další zprávy