New York - Spojené státy a Čína se dohodly na předběžném návrhu rezoluce Rady bezpečnosti OSN o nových sankcích, které by potrestaly KLDR za poslední jaderný test uskutečněný v únoru.
Vrchní velení severokorejské armády vzápětí reagovalo, že vypoví příměří, jež formálně ukončilo korejskou válku z let 1950-53.
Návrh rezoluce by se mohl objevit již na úterním zasedání Rady bezpečnosti (RB) a existuje šance, že bude schválen do konce týdne, řekl agentuře Reuters anonymní diplomatický zdroj v OSN.
Souhlas Číny jako hlavního spojence Severní Koreje je pro úspěšné přijetí opatření naprosto zásadní, země má při hlasování právo veta.
Úterní jednání, které začne v 17 hodin SEČ, svolalo Rusko jako současná předsedající země RB.
Tajné sankce
Podrobnosti návrhu rezoluce zatím nejsou k dispozici, diplomaté ale uvedli, že by rádi posílili sankce přijaté poté, co KLDR uskutečnila jaderné zkoušky v letech 2006 a 2009.
Poslední sankční opatření přitom RB přijala letos v lednu. Stále agresivnější severokorejský režim ale jen několik týdnů poté odpálil svou třetí jadernou hlavici, mezitím vojensky hrozil Jižní Koreji i Spojeným státům.
Stávající sankce cílí na severokorejský zbrojní průmysl skrze zapovězení finančních transakcí s řadou firem, které mají být zapojené do jaderného programu.
Sankce postihly i dovoz luxusního zboží. Tento krok má demotivovat severokorejskou vládní elitu.
Diplomaté uvedli, že v rámci dalších opatření by se mohl rozšířit seznam společností vykázaných z mezinárodního obchodu, zjistil list The New York Times.
Vzhledem k zákazu dovozu některého zboží by se mohly zpřísnit i hraniční kontroly. S tím by ale nemuselo souhlasit Rusko.
"Restriktivní opatření pro nás budou přijatelná, pokud nepůjdou za hranice otázek zbrojení a jaderného programu," citoval deník Gennadyho Gatilova, ruského náměstka z ministerstva zahraničních věcí.