CIA: Nízké ceny ropy otřásají režimy Venezuely i Íránu

Roman Gazdík
16. 1. 2009 12:57
Írán přišel o nárazník a brzy prý pocítí dopad ekonomických sankcí
Foto: Reuters

Washington - Podle šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) Michaela Haydena padající ceny ropy podrývají režimy ve Venezuele a v Íránu.

Íránský režim tak podle něj v mnohem větší míře než dosud pocítí dopad mezinárodních sankcí a bude se seriózněji zabývat otázkou přehodnocení svého jaderného programu.

Naopak další velký ropný producent Rusko podle Haydena celou situaci zvládne snadněji díky lepšímu systému investic a velkému státnímu fondu rezerv.

Agentura AP mezitím přinesla reportáž, podle které již Venezuela nabídla velkým zahraničním ropným společnostem, aby investovaly do těžby v deltě řeky Orinoko.

Zatřese to s nimi

Ještě v polovině července minulého roku se ceny ropy vznášely na úrovni 145 dolarů za barel, nyní se kvůli klesající poptávce způsobené hospodářskou krizí propadly na 40 dolarů.

Mahmúd Ahmadínežád
Mahmúd Ahmadínežád | Foto: Reuters

To vytváří problémy v rozpočtech zemí, které jsou na vývozu ropy závislé, mimo jiné právě Íránu, Ruska a Venezuely.

"Írán... by zde mohl čelit opravdovým výzvám, pokud to spojíme s inflací a s faktem, že je čekají prezidentské volby," prohlásil Hayden. "Odstraňuje to nárazník (proti dopadu mezinárodních sankcí a izolace), kterého donedávna využívali, což podle mě způsobí, že se přirozené napětí v íránské společnosti vyhrotí."

Nového prezidenta si Íránci zvolí v červnu 2009. Za největší slabinu současného prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda byla už v době, kdy ceny ropy rostly, považována nepříliš dobrá ekonomická situace a vysoká inflace, která dosahuje 17 procent. Vysokou inflaci (12 procent) má i Rusko a jedním z největších problémů je inflace dlouhodobě také ve Venezuele, kde přesáhla dvacet procent.

Šéf CIA tvrdí, že se Írán blíží okamžiku, kdy se bude muset rozhodnout, zda se vzdát svého jaderného programu, a že se otřese i režim venezuelského prezidenta Hugo Cháveze.

Vyvolávání démonů

Hugo Chávez na sjezdu Spojené socialistické strany Venezuely (PSUV)
Hugo Chávez na sjezdu Spojené socialistické strany Venezuely (PSUV) | Foto: Reuters

Venezuelská ropa, která je plná nečistot, potřebuje být důkladně čištěna, což podle Haydena způsobuje, že na jednom barelu ropy vydělává pouze 30 dolarů.

Venezuelská ropná společnost se navíc v posledních letech změnila v jistého druhu sociální organizaci, která staví domy a prodává potraviny a nedostatečně investuje do udržování i budování infrastruktury.

Podle AP už tak Venezuela nabídla dříve démonizovaným zahraničním společnostem, aby se ucházely o zakázky pro těžbu surové ropy v pásu delty řeky Orinoko. Jde přitom o stejné společnosti, jejichž podíly před dvěma lety znárodnila za podmínek, které jim nepřipadaly dvakrát výhodné.

 

Právě se děje

Další zprávy