CIA: Nízké ceny ropy otřásají režimy Venezuely i Íránu

Roman Gazdík
16. 1. 2009 12:57
Írán přišel o nárazník a brzy prý pocítí dopad ekonomických sankcí
Foto: Reuters

Washington - Podle šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) Michaela Haydena padající ceny ropy podrývají režimy ve Venezuele a v Íránu.

Íránský režim tak podle něj v mnohem větší míře než dosud pocítí dopad mezinárodních sankcí a bude se seriózněji zabývat otázkou přehodnocení svého jaderného programu.

Naopak další velký ropný producent Rusko podle Haydena celou situaci zvládne snadněji díky lepšímu systému investic a velkému státnímu fondu rezerv.

Agentura AP mezitím přinesla reportáž, podle které již Venezuela nabídla velkým zahraničním ropným společnostem, aby investovaly do těžby v deltě řeky Orinoko.

Zatřese to s nimi

Ještě v polovině července minulého roku se ceny ropy vznášely na úrovni 145 dolarů za barel, nyní se kvůli klesající poptávce způsobené hospodářskou krizí propadly na 40 dolarů.

Mahmúd Ahmadínežád
Mahmúd Ahmadínežád | Foto: Reuters

To vytváří problémy v rozpočtech zemí, které jsou na vývozu ropy závislé, mimo jiné právě Íránu, Ruska a Venezuely.

"Írán... by zde mohl čelit opravdovým výzvám, pokud to spojíme s inflací a s faktem, že je čekají prezidentské volby," prohlásil Hayden. "Odstraňuje to nárazník (proti dopadu mezinárodních sankcí a izolace), kterého donedávna využívali, což podle mě způsobí, že se přirozené napětí v íránské společnosti vyhrotí."

Nového prezidenta si Íránci zvolí v červnu 2009. Za největší slabinu současného prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda byla už v době, kdy ceny ropy rostly, považována nepříliš dobrá ekonomická situace a vysoká inflace, která dosahuje 17 procent. Vysokou inflaci (12 procent) má i Rusko a jedním z největších problémů je inflace dlouhodobě také ve Venezuele, kde přesáhla dvacet procent.

Šéf CIA tvrdí, že se Írán blíží okamžiku, kdy se bude muset rozhodnout, zda se vzdát svého jaderného programu, a že se otřese i režim venezuelského prezidenta Hugo Cháveze.

Vyvolávání démonů

Hugo Chávez na sjezdu Spojené socialistické strany Venezuely (PSUV)
Hugo Chávez na sjezdu Spojené socialistické strany Venezuely (PSUV) | Foto: Reuters

Venezuelská ropa, která je plná nečistot, potřebuje být důkladně čištěna, což podle Haydena způsobuje, že na jednom barelu ropy vydělává pouze 30 dolarů.

Venezuelská ropná společnost se navíc v posledních letech změnila v jistého druhu sociální organizaci, která staví domy a prodává potraviny a nedostatečně investuje do udržování i budování infrastruktury.

Podle AP už tak Venezuela nabídla dříve démonizovaným zahraničním společnostem, aby se ucházely o zakázky pro těžbu surové ropy v pásu delty řeky Orinoko. Jde přitom o stejné společnosti, jejichž podíly před dvěma lety znárodnila za podmínek, které jim nepřipadaly dvakrát výhodné.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy