Chytré hodinky proti epidemii. Vědci zjistili, že odhalí nemoc dny před rozšířením

Jana Václavíková Jana Václavíková
16. 5. 2020 15:21
Chytré hodinky a náramky, které uživatelům ukazují například počet kalorií spálených cvičením, by podle nové studie mohly v budoucnu odhalit příští velkou epidemii. A to ještě předtím, než se u nakažených projeví příznaky. Ukázala to data z čínského Wu-chanu, původního epicentra nového koronaviru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Chytré hodinky kromě spálených kalorií monitorují i teplotu, srdeční tep a také spánek. Pokud se tyto hodnoty odchýlí od normálu, tělo může bojovat s infekcí, aniž by člověk pocítil příznaky nemoci.

Náramky a hodinky čínské firmy Huami loni nosilo více než sto milionů lidí po celém světě. Nyní se společnost rozhodla, že otestuje tuto teorii na datech od 1,3 milionu uživatelů z Číny a Evropy, píše server zaměřený na technologie Abacus.

Firma jejich data porovnala s oficiálními informacemi o šíření koronaviru v jednotlivých oblastech a zjistila, že počet uživatelů s abnormálními hodnotami skutečně v době šíření nemoci covid-19 stoupl.

Zajímavé výsledky pak přinesl samotný Wu-chan, odkud se virus rozšířil. Epidemie tam dosáhla vrcholu podle oficiálních informací 8. února, téměř dva týdny po uzavření města do karantény. Jenže studie čínské firmy ukazuje, že minimálně u uživatelů jejích chytrých zařízení došlo k vrcholu epidemie už o jedenáct dní dřív. V té době přitom nakažení nemuseli mít symptomy, a nevědomky tak šířili nákazu dál.

Vědci se domnívají, že pokud by měli k dispozici dostatek dat, mohli by v budoucnu odhalit epidemii několik dní dopředu, a zrychlili by tak proces testování a zavádění bezpečnostních opatření.

Muselo by se však počítat s různými odchylkami. Jak studie například uvádí, stejné příznaky jako nakažení mohou mít i lidé v době svátků, kdy hodně cestují a konzumují alkohol. Časté je to především v Číně, kdy se letošní oslavy čínského Nového roku překrývaly s šířením koronaviru.

Výzkumy z dalších zemí

Na chytré hodinky a fitness náramky spoléhají i další zdravotnické instituce a vlády. Například lichtenštejnská vláda nabídla dvěma tisícům lidí, tedy téměř každému dvacátému obyvateli knížectví, náramek monitorující jejich zdravotní stav. Výsledky z nich poté zašle na analýzu do švýcarské laboratoře. Pokud se ukáže, že zařízení dokáže rozpoznat nakažené, chce vláda na podzim nabídnout náramky každému občanovi.

"My a další vlády potřebujeme systém včasného varování, abychom se mohli s (budoucí) krizí vypořádat," řekl podle deníku Financial Times lichtenštejnský ministr sociálních věcí Mauro Pedrazzini. Díky datům z chytrých hodinek by se podle něj zrychlil proces kontaktování a testování potenciálně nemocných jedinců.

Na podobném principu funguje německá mobilní aplikace Corona-Datenspede, za kterou stojí státní Institut Roberta Kocha a vývojáři z firmy Thryve. Aplikace, která je kompatibilní s náramky a chytrými hodinkami různých výrobců, by také po nasbírání dostatečného množství údajů měla být schopna určit jedince s příznaky onemocnění covid-19.

"Pokud bude vzorek dost velký na to, aby zachytil určité množství pacientů se symptomy, pomůže nám to vysvětlit, jak se infekce šíří a jestli ochranná opatření fungují," uvedl podle hongkongského listu South China Morning Post ředitel institutu Lothar Wieler.

Předpovědět šíření chřipky a dalších nakažlivých nemocí se snaží i technologický gigant Google, který podle vyhledávaných výrazů a místa, kde bylo vyhledávání zadáno, dokáže až deset dní předem říct, že se nákaza blíží. Data však mohou být zkreslená, protože příznaky nebo způsoby léčby nemusí vyhledávat jen nakažení, ale i jejich příbuzní a další lidé, poznamenává server Abacus.

Co s ochranou osobních dat?

Potenciálním problémem při použití nejen dat od vyhledávače Google, ale i z hodinek by však mohla být ochrana osobních dat, která jsou k zajištění relevantních výsledků potřeba.

"Všichni víme, že sdílení dat je v tomto oboru citlivé téma," říká představitel společnosti Huami. Ta o možném použití jejich údajů za účelem studie informovala uživatele upozorněním. Lichtenštejnský a německý projekt jsou pak založeny na dobrovolnosti, uživatelé však k tomu musí poskytnout souhlas.

Video: Česko mohlo chrlit miliony filtrů denně. Hamáček se s námi odmítl bavit, říká Svoboda

Nabídli jsme vládě velkou pomoc. Jedna firma byla připravená rozjet výrobu několika milionů filtrů denně, líčí student Technické univerzity Liberec. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy