Nastala doba vědců, hledají cestu z pandemie. Podívejte se do českých laboratoří

Nastala doba vědců, hledají cestu z pandemie. Podívejte se do českých laboratoří
Tým vědců z centra BIOCEV ve spolupráci s dalšími institucemi rychle zavedl metody umožňující spolehlivou detekci viru SARS-CoV-2.
Ověřují tu také postupy detekce, které nebudou závislé na dodávkách komerčních diagnostik a které vyvíjí Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR spolu s dalšími týmy.
"Zjišťování přítomnosti viru zahrnuje dvě fáze. Z pacientských vzorků nejprve získáváme genetickou informaci viru, nukleovou kyselinu – RNA. Dalším krokem je hledání a namnožení určitých sekvencí genomu viru, které jsou specifické pouze pro SARS-CoV-2 a nenachází se v jiných virech či v lidském organismu. Pomocí této metody jsme schopni tyto sekvence zachytit," vysvětluje Ruth Tachezy, hlavní koordinátorka testování v BIOCEV.
Ruth Tachezy z Přírodovědecké fakulty UK - přední česká viroložka, která v posledních týdnech velmi obětavě a bez finanční podpory vyvíjí nové metody pro testování SARS-CoV-2.
Foto: BIOCEV
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
14. 4. 2020 19:37
Ještě před pár týdny laická veřejnost nesledovala, co vědci v laboratořích vyvíjejí, mnozí jejich snažení považovali za nepodstatné a nezajímavé. Nyní se svádí boj s koronavirovou pandemií a na badatele se upírají zraky veřejnosti, novinářů, politiků či byznysmenů.

Monika Vondráková je předsedkyní správní rady Nadačního fondu Neuron, jenž podporuje mladé české vědce. Fond před deseti lety spoluzakládala, protože považuje za klíčové udržet špičkové vědce v Česku. Hrají podle ní zásadní roli v rozvoji české společnosti.

Vedle úspěšného vedení Neuronu se také podílela na založení Nadačního fondu proti korupci. V souvislosti s aktuální pandemií koronaviru říká, že nyní nastala "doba vědců". Pozornost lidí se totiž víc než kdy jindy upírá k vědcům napříč obory, kteří by mohli jako jediní přijít s řešením současné situace. Ruku v ruce s byznysovým sektorem.

"Když jsme před deseti lety začali v Neuronu oceňovat vědce, chtěli jsme poukázat právě na podceňování jejich významu. Za těch deset let se situace posunula a bezprecedentní charakter současné krize jen utvrzuje veřejnost na celém světě, že bez podpory vědy a vědců míříme do slepé uličky," říká Monika Vondráková.

Řada lidí si podle ní uvědomila důležitost vědců, naslouchá jim a z vědy se stává důležitý hráč ve veřejném sektoru. "Na druhou stranu také roste jejich odpovědnost, protože celý svět od nich očekává řešení. Je důležité si ale uvědomit, že nebudou samospásná. Vědci samotní nezmůžou nic, pokud se k nim nepřidáme my všichni, celá společnost včetně byznysového sektoru," upozorňuje.

Vláda sice svými úvodními opatřeními nastavila mantinely, ale jejich prostor vyplnila podle Vondrákové aktivita občanské společnosti včetně vědeckého sektoru. "Vědecká pracoviště se zapojila do boje s novým koronavirem dříve, než k tomu byla vyzvána. Díky jejich spontánní koordinaci a spolupráci se pracuje na vývoji nových testovacích sad, vývoji levnějších plicních ventilátorů, sami vědci se konečně stávají součástí poradních výborů na vládní úrovni," líčí.

Současná situace podle ní ukazuje, že v Česku jsou vědecké špičky s mezinárodním renomé. S tím rozdílem, že jim konečně naslouchá veřejnost i politická scéna. "Všichni si totiž uvědomují, že pokud má někdo přijít s řešením současné situace, budou to právě vědci, a to napříč obory," dodává.

Monika Vondráková věří, že ani po odeznění pandemie nezapomeneme na to, že právě věda představuje nástroj, jak čelit novým výzvám - současným i těm budoucím.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy