Chybějící článek hedvábné stezky dostavěn

Roman Staněk
9. 9. 2007 18:00
Most na afghánsko-tádžické hranici platili Američané
Afghánci procházejí kolem nového mostu v Ser Chán Bandaru na afghánské straně
Afghánci procházejí kolem nového mostu v Ser Chán Bandaru na afghánské straně | Foto: Reuters

Nižnij Pyjanj - "Most přátelství", tak nazývají prezidenti Tádžikistánu a Afghánistánu novou konstrukci, která spojila obě země a doplnila tak chybějící článek tzv. hedvábné stezky. Ta ve starověku spojovala Čínu s Blízkým Východem a Evropou a využívali ji obchodníci i dobrodruzi včetně Marca Pola.

Otevření mostu se zúčastnil i americký ministr obchodu Carlos Gutierrez. Stavba stála 37 milionů dolarů (750 milionů korun) a její většinu hradila americká vláda jako "dar afghánskému a tádžickému lidu." Na stavbu přispělo také Norsko, Japonsko a Evropská unie. Oba národy doufají, že je most spojí s pákistánským přístavem v Karáčí.

V současné době se však staré obchodní cestě, po které se do Evropy přepravovalo hedvábí nebo porcelán, říká jinak.

Přesnější název je Opiová stezka. Právě tudy totiž proudí veškerý heroin vyprodukovaný v Afghánistánu do Ruska a do západní Evropy. Kromě něj potom zbraně nebo emigranti putující z jihovýchodní nebo Střední Asie.

Most přes prudkou řeku Pyjanj nahradil skomírající trajekt ze sovětských dob, který se nepravidelně a pomalu šinul z jednoho břehu na druhý a převážel omezený počet aut i lidí na druhou stranu. Teď však půjde všechno rychle. Celnice má být otevřena 24 hodin denně a její kapacita má přesáhnout 1000 aut.

Foto: Martina Křížová

Vlády chtějí přepravě drog zabránit

Tisíc aut naložených nejrůznějším zbožím putujícím přes 700 metrů dlouhý a 11 metrů široký most z jednoho hlavního města do druhého. Dušanbe je odsud 190 km a Kábul 300 km. Vznikají však oprávněné obavy, zda mezi zbožím, které místní obyvatelé budou převážet, nebude také afghánská nejpopulárnější surovina - extrakt z nezralých makovic.

"Je bezpodmínečně nutné zabránit, aby most využívali pašeráci drog, zbraní i lidí," uvedl tádžický prezident Imomali Rachmonov, který si je dobře vědom, že se většina heroinu, který putuje do Evropy přepravuje skrze jeho zemi. Hornatá hranice mezi oběma státy je totiž dlouhá 1335 km.

Podobně jako prezident Rachmonov to vidí také americká strana. "Amerika nemůže zastavovat rozvoj obchodu jen kvůli tomu, že existují obavy, že se přes most budou pašovat drogy," uvedl ministr Gutierrez pro BBC.

Podle zpravodajky BBC ve Střední Asii Natalie Antelavy však peníze, které Američané investovali do stavby, nejsou ničím, proti politickým záměrům Američanů. "Pro Washington je daleko důležitější světu ukázat, že věci v Afghánistánu a okolních zemích jdou dobře a správným směrem," napsala zpravodajka.

V SOUVISLOSTECH: Produkce afghánského heroinu láme rekordy

Letošní rok zaznamenala země rekord. Na makových polích, která se nacházejí převážně na jihu země, se letos podle odhadů urodí "zboží" v hodnotě zhruba tří miliard dolarů.

I když je most již dostavěn a slavnostně otevřen, hranice je stále uzavřena.Musí se totiž dostavět celnice a další administrativní stavby jak v Nižném Pyjanji na tádžické straně, tak v afghánském Ser Chán Bandaru. Na obou stranách mostu se chystá "volná ekonomická zóna". Podle prezidentů by se měl zmírnit také vízový režim.

Zdroje: Reuters, BBC, Guardian, RFE/RL

 

Právě se děje

Další zprávy