Zahraničí
31. 8. 2017 11:18
Mezi Bruselem a Londýnem ve čtvrtek končí třetí kolo brexitových vyjednávání. Když loni v červnu vrcholila kampaň před referendem o setrvání či odchodu Velké Británie z EU, zastánci tábora "Vote Leave" tvrdili, že pokud vyhrají, Británie opustí EU co nejrychleji. Po více než roce se jejich rétorika zmírnila. Někteří zmizeli, jiní sedí v kabinetu premiérky Theresy Mayové a právě o brexitu za Británii s Bruselem vyjednávají. Projděte si postoje hlavních aktérů v následujícím přehledu.
Nigel Farage, bývalý šéf Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP)
Proslulý euroskeptik a hlasitý zastánce brexitu Nigel Farage patřil spolu s Borisem Johnsonem coby šéf euroskeptické strany UKIP mezi nejvýraznější tváře kampaně "Vote Leave".
Krátce po referendu, které jeho tábor vyhrál, nicméně z čela strany odstoupil. Prohlásil, že "svou misi už splnil", když Británie ohlásila svůj odchod z Evropské unie.
Jen den po konání referenda někdejší šéf UKIP například prohlásil, že bylo "chybou" v kampani slibovat, že odloučením od EU Britové týdně ušetří 350 milionů liber. To přitom bylo jedno ze zásadních předreferendových manter kampaně "Vote Leave".
Farage nyní kritizuje kabinet premiérky Theresy Mayové, že svým postupem při jednání s Bruselem zradila Brity. "Zrada brexitu se teď stala oficiální vládní politikou," tvrdí.
Farage svoje názory nijak nezmírnil, stále jsou radikální - jenže v podstatě okrajové. Politik nadále zůstává poslancem Evropského parlamentu, jeho vliv na jednání o brexitu je ale nulový.