Chtěli z EU rychle ven, teď ale mlčí. Kam se od loňského referenda poděly tváře brexitu

Zahraničí Zahraničí
31. 8. 2017 11:18
Mezi Bruselem a Londýnem ve čtvrtek končí třetí kolo brexitových vyjednávání. Když loni v červnu vrcholila kampaň před referendem o setrvání či odchodu Velké Británie z EU, zastánci tábora "Vote Leave" tvrdili, že pokud vyhrají, Británie opustí EU co nejrychleji. Po více než roce se jejich rétorika zmírnila. Někteří zmizeli, jiní sedí v kabinetu premiérky Theresy Mayové a právě o brexitu za Británii s Bruselem vyjednávají. Projděte si postoje hlavních aktérů v následujícím přehledu.
Foto: Reuters

Liam Fox, ministr obchodu

Někdejší ministr obrany (2010-2011) Liam Fox se loni sám ucházel o místo nového šéfa Konzervativní strany, uvolněné Davidem Cameronem. V kabinetu Theresy Mayové, která v klání mezi Toryi po referendu o brexitu vyhrála, se ale musel spokojit "pouze" s pozicí ministra pro mezinárodní obchod.

Fox loni rovněž patřil do tábora "Vote Leave". Teď v nové ministerské pozici požaduje přechodné období pro Británii, které by mělo trvat dva až tři roky.

Přechodné období přitom bude znamenat, že se prakticky nic nezmění. Británie bude dál pouštět na své území pracovníky z ostatních států EU, bude platit do společného rozpočtu a bude se řídit evropskými zákony. Británie však ztratí hlasovací práva v Evropské unii.

"Nechceme být bez dohody. Je mnohem lepší dohodu mít než ji nemít," připustil Gove. "Můžeme bez dohody samozřejmě přežít. A do vyjednávání musíme jít s tím, že si je toho druhá strana vědoma," připustil nicméně.

 

Právě se děje

Další zprávy