Trump vybral nového personálního šéfa Bílého domu, bude jím Mick Mulvaney

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 12. 2018 13:34
Novým úřadujícím personálním šéfem Bílého domu se stane nynější ředitel vládního rozpočtového úřadu Mick Mulvaney. Oznámil to americký prezident Donald Trump. Mulvaney nahradí Johna Kellyho, který by měl vlivný post opustit na konci roku.
Personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney.
Personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney. | Foto: Reuters

Bývalý konzervativní poslanec za Jižní Karolínu Mulvaney bude podle Trumpa jmenován dočasným personálním šéfem Bílého domu. Podle agentury AP zatím není jasné, co to znamená pro délku jeho funkčního období. Vysoce postavený vládní představitel ale řekl televizi CNN, že Mulvaneyho působení ve funkci nebude časově omezeno. Jiný vládní činitel CNN řekl, že pokud se Mulvaney osvědčí, bude do úřadu jmenován trvale.

Podle mluvčí Bílého domu Sarah Sandersové zůstane Mulvaney ředitelem vládního rozpočtového úřadu, ale běžný provoz této instituce bude mít na starost jeho zástupce.

Trump o jmenování nového personálního šéfa Bílého domu informoval na svém twitterovém účtu. Upozornil, že Mulvaney v jeho administrativě odvádí vynikající práci. Zároveň poděkoval Kellymu a označil ho za "velkého patriota".

Americký tisk si všímá, že bývalý právník a majitel řetězce restaurací Mulvaney sice své jmenování označil za velkou poctu a dodal, že se na spolupráci s prezidentem těší, ale v minulosti Trumpa nazval "hroznou lidskou bytostí". Stalo se tak během jedné debaty týden před prezidentskými volbami v roce 2016. Mulvaney tehdy řekl, že Trumpa podporuje, ačkoli je "hrozná lidská bytost", ale že druhá možnost (demokratka Hillary Clintonová) je stejně špatná.

Mulvaney se podle serveru Independent označuje za pravověrného konzervativce. Jako poslanec vystupoval například proti systému zdravotního pojištění dřívějšího prezidenta Baracka Obamy známému jako Obamacare, proti kontrole držení zbraní a proti státní finanční podpoře zařízení, která provádějí potraty.

Kelly byl v důležité funkci skoro půldruhého roku, když loni v létě nahradil svého předchůdce Reince Priebuse, který vydržel šest měsíců. O Kellyho plánovaném odchodu z funkce informoval Trump minulý týden.

Jmenováním jednapadesátiletého Mulvaneyho ukončil Trump spekulace, že má s hledáním nového personálního šéfa Bílého domu potíže. Mulvaney bude už třetí osobou v tomto úřadě od Trumpova nástupu do funkce, která se pokusí ukončit častý chaos v prezidentském sídle, píše agentura Reuters. Trump podle Reuters jmenuje Mulvaneyho poté, co několik možných kandidátů dalo najevo, že o post zájem nemají.

Funkce personálního šéfa Bílého domu je považována za jednu z nejdůležitějších pozic v americké administrativě: jeho úkolem je především filtrovat přístup k prezidentovi a spravovat jeho rozvrh, často se mu proto přezdívá "dveřník".

Podle pozorovatelů, které citovala agentura Reuters, ale časová omezenost Mulvaneyho působení může negativně ovlivnit jeho pravomoc jako prezidentovy pravé ruky a také schopnost vykonávat úřad. "Velkou otázkou je, proč je to jmenování jen dočasné. Svědčí to pouze o pokračujících rozporech v Bílém domě," řekl Reuters americký akademik Nick Kachiroubas, který byl v kontaktu s 11 bývalými personálními šéfy Bílého domu.

 

Právě se děje

Další zprávy