Trump začíná mít nouzi o zkušené kádry. Pracovat pro něho je risk, vyhazuje i uráží

Daniel Anýž Daniel Anýž
13. 12. 2018 15:40
Do roku 2019 chce americký prezident Donald Trump nastoupit s obměněným týmem. Jenže se zdá, že narazil na problém, pro který se kdysi v bývalém socialistickém Československu vžila hláška "nejsou lidi".
Americký prezident Donald Trump a John Kelly, který skončil ve funkci personálního šéfa Bílého domu.
Americký prezident Donald Trump a John Kelly, který skončil ve funkci personálního šéfa Bílého domu. | Foto: Reuters

Donaldu Trumpovi patrně začínají docházet "spolehlivé, zkušené kádry". Sloužit v jeho týmu je totiž nebývale riskantní. Trumpova administrativa má největší personální "průtočnost" v moderní historii USA.

Lidé z Trumpova okolí si navíc nemohou být jisti, za jakých podmínek "budou odejiti" a zda se jim nakonec služba pro prezidenta od něho samotného nevrátí ve zlém. Jak se zatím naposledy tento týden přesvědčil Trumpův první ministr zahraničí Rex Tillerson. Když v lednu 2017 nastoupil do Trumpova kabinetu, označil ho prezident za "prvotřídního hráče světové třídy".

To, že "má padáka", ovšem prezident Tillersonovi sdělil letos v březnu přes vzkaz na Twitteru. A tento týden, když si Tillerson dovolil prezidenta kritizovat slovy, že v podstatě nic nečte, Trump odpověděl ještě drsněji.

"Byl hloupý jako poleno, nemohl jsem se ho dost rychle zbavit, byl líný jako veš," napsal Trump o svém bývalém šéfovi diplomacie.

Už před listopadovými volbami do Kongresu americká média psala, že v Bílém domě a v Trumpově administrativě dojde ke změnám. A hned druhý den po volbách, ve kterých Trumpovi republikáni přišli o dolní komoru Kongresu, tedy Sněmovnu reprezentantů, prezident oznámil, že v jeho týmu končí ministr spravedlnosti Jeff Sessions.

To se už dlouho čekalo. Sessions patřil mezi lidi, kteří na vlastní kůži poznali Trumpův osobitý styl v personální politice. Prakticky od chvíle, kdy se Sessions jako ministr spravedlnosti v květnu 2017 vzdal dozoru nad vyšetřováním takzvané "ruské kauzy", ho prezident opakovaně veřejně kritizoval, až ponižoval.

"Kdybychom měli skutečného ministra spravedlnosti, tak by se tento hon na čarodějnice vůbec nekonal," napsal Trump například letos v srpnu. Sessions ale nakonec vydržel v administrativě o dost déle, než američtí novináři průběžně předpovídali.

Na jeho místo by měl nyní nastoupit washingtonský právník William P. Barr, který byl už ministrem spravedlnosti v administrativě prezidenta George Bushe staršího.

Jít, či nejít k Trumpovi?

Další klíčovou změnou v Trumpově týmu bude odchod generála Johna Kellyho z pozice šéfa kanceláře Bílého domu. Jak Trump řekl minulou sobotu, Kelly opustí Bílý dům na konci roku.

A prezident už také vybral novou kandidátku, která by měla v OSN nahradit dosavadní americkou velvyslankyni Nikki Haleyovou. Ta svůj odchod oznámila už před dvěma měsíci. V OSN by ji měla vystřídat dosavadní mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová.

Lidé, kteří opustili Donalda Trumpa. Rex Tillerson, John Kelly, Jeff Sessions, Michael Flynn, H.R. McMaster, Scott Pruitt, Tom Price a Nikki Haleyová.
Lidé, kteří opustili Donalda Trumpa. Rex Tillerson, John Kelly, Jeff Sessions, Michael Flynn, H.R. McMaster, Scott Pruitt, Tom Price a Nikki Haleyová. | Foto: Reuters

Všechny tři zmíněné změny ovšem spojuje jedna věc. Rozpaky nad tím, jak probíhal nebo ještě probíhá výběr nového člověka.

O zkušenosti a profesionalitě osmašedesátiletého Williama P. Barra ve Washingtonu není pochyb. Vadou na kráse jeho nominace je však to, jak napsal deník Wall Street Journal, že Barr se hodně rozmýšlel, zda má nabídku přijmout.

"První, co mě napadlo, bylo, proč by to Bill pro všechno na světě dělal?" citoval list Timothyho Flanigana, který pod Barrem sloužil, když byl v letech 1991 až 1993 ministrem spravedlnosti.

Podle Flanigana a dalších lidí, kterým se Barr svěřil, se Barrovi do Trumpových služeb údajně nechtělo. "Pan Barr vybudoval svoji kariéru na dodržování procesu a tradic, zatímco pan Trump je náchylný k bagatelizování obou těchto věcí," napsal k tomu Wall Street Journal.

Podle svého okolí Barr nabídku nakonec vzal prý především z pocitu zodpovědnosti. "Dělá to ze svého smyslu pro službu, z vlastenectví. Pravděpodobně to vidí tak, že je tím, kdo by měl obnovit vnitřní a vnější důvěryhodnost ministerstva spravedlnosti," řekl Flanigan.

Nadlidský úkol i pro mariňáka

Jméno nového šéfa kanceláře Bílého domu, který vystřídá generála Kellyho, by měl Trump oznámit "během jednoho nebo dvou dnů". Trumpův poradce a zeť Jared Kushner navíc médiím hned v sobotu potvrdil, že prezident si vybral Nicka Ayerse, dosavadního šéfa kanceláře viceprezidenta Mikea Pence.

V úterý se ovšem ukázalo, že šestatřicetiletý Ayers nabídku nepřijal. Podle oficiálního vysvětlení proto, že by mohl sloužit jen několik měsíců, protože se plánuje vrátit z Washingtonu ke své manželce a dětem v americkém státě Georgia.

Podle některých médií se ovšem Nick Ayers nechtěl pustit do předem ztracené mise, která by mohla poškodit jeho pověst.

"Proč by chtěl někdo být šéfem Trumpovy kanceláře, pokud by mu tedy nešlo jen o to, aby si s sebou odnesl nějaké kancelářské vybavení těsně předtím, než se to celé zavře?" citoval deník New York Times ironickou poznámku Chrise Whippla, autora knihy The Gatekeepers (Strážci vstupní brány). V ní zachytil zkušenost několika bývalých šéfů kanceláře Bílého domu.

Pozice šéfa kanceláře je mimořádně exponovaná funkce, ve které máte na starosti prezidentovu agendu a plánujete jeho schůzky. Což je ovšem právě v případě Donalda Trumpa mimořádně těžký, frustrující úkol, jak ukazuje zkušenost dosavadního šéfa Kellyho.

V červenci 2017 nastoupil k Trumpovi s tím, že v prezidentově okolí a v celém Bílém domě zjedná pořádek. Chtěl mít například úplnou kontrolu nad tím, kdo za prezidentem s čím chodí, a plánoval mít pod dohledem Trumpovy vzkazy na Twitteru.

Zpočátku se zdálo, že Kelly, čtyřhvězdičkový generál námořní pěchoty, by mohl mít úspěch. Ale postupně se to ukázalo jako naprostá iluze. Americká média začala citovat informační úniky z Bílého domu, že prezidenta prý "otravují a nudí" Kellyho zákazy.

Vedle toho zároveň citovala Kellyho, který sám přemýšlel, že skončí. "Odcházím a už se nevrátím," dával prý generál stále častěji průchod své frustraci, když za sebou zavíral dveře kanceláře. Podle novináře Boba Woodwarda si Kelly v Bílém domě nakonec připadal jako ve "městě bláznů".

Podle Chrise Whippla to bylo už dlouhé měsíce "mizerné manželství". A podle Davida Cohena, politologa z americké Univerzity v Akronu, by si Kellyho nástupce neměl dělat velké naděje, že dopadne lépe.

"Trump je svým vlastním šéfem, není ochoten přenechat svému podřízenému jakoukoli moc. A pokud se to nezmění, nezmění se nic," uvedl Cohen pro list USA Today.

Talentovaná, chytrá… ale bez zkušenosti

"Je velmi talentovaná, velmi chytrá, velmi rychlá. Myslím, že ji budou všichni respektovat," charakterizoval prezident Trump před pár dny Heather Nauertovou, když oznámil, že přijala jeho nabídku na post nové americké velvyslankyně v OSN.

V jejím případě média nepochybují, že do této funkce sama chce. Podle řady bývalých amerických diplomatů je ale otázkou, zda na svoji novou roli stačí.

Její jedinou zkušeností s diplomacií a mezinárodní politikou je dosavadní působení ve funkci mluvčí ministerstva zahraničí USA, kam přišla v dubnu 2017 z televize Fox News, kde předtím moderovala ranní oddychovou talkshow "Fox and Friends".

"Myslím, že Heather Nauertová je chytrá. Ale pochybuji, že bude hrát nějakou výraznou roli. Pochybuji, že v otázkách, jako je Sýrie, jí prezident zavolá a zeptá se: 'Co si o tom myslíte?'" uvedl bývalý dlouholetý americký diplomat Aaron Miller pro stanici Hlas Ameriky (VOA).

Přišli, viděli, odešli

Zásadním problémem podle Millera je, zda si Nauertová mezi ostřílenými diplomaty v OSN vůbec může vydobýt respekt. A přímo v Trumpově týmu Nauertovou s největší pravděpodobností odsunou na vedlejší kolej poradce pro národní bezpečnost John Bolton a stávající ministr zahraničí Mike Pompeo.

Z Bílého domu a Trumpovy administrativy už odešlo 62 procent lidí, kteří s prezidentem předtím nastoupili, uvádí analýza washingtonského think-tanku Brookings Institution. V případě exprezidenta Baracka Obamy byl ve srovnatelném období tento obrat pouze třetinový a u George Bushe mladšího poloviční.

Video: Ať jde prezident do p**ele, vzkázal Snoop Dogg Trumpovi před Bílým domem a zapálil si jointa

Ať jde prezident do p**ele, vzkázal Snoop Dogg Trumpovi před Bílým domem a zapálil si jointa | Video: SnoopDogg
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy