Vraždy i cesty poseté mrtvolami. Zběhlý wagnerovec popsal zběsilé fungování skupiny

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
2. 2. 2023 16:08
Andrej Medveděv, bývalý příslušník Wagnerovy skupiny, nedávno uprchl z Ruska do Norska, kde nyní žádá o azyl. V minulém roce se účastnil bojů u Bachmutu, kde byl mimo jiné dle jeho slov svědkem nelidského zacházení s ruskými naverbovanými trestanci. Dnes se veřejně za válku na Ukrajině omlouvá a varuje před šéfem wagnerovců Jevgenijem Prigožinem, který je podle něj nemocný člověk.
"Chovali se k nám nelidsky," uvedl v rozhovoru Andrej Medveděv, bývalý příslušník Wagnerovy skupiny. | Video: Reuters

Šestadvacetiletý Medveděv se narodil v Tomské oblasti na Sibiři. Po smrti matky a zmizení otce se ve svých 12 letech ocitl v sirotčinci. V roce 2014 dostal dle svých slov povolávací rozkaz do ruské armády a sloužil u 31. výsadkové brigády v Uljanovsku. V témže roce se účastnil i bojů na Donbase.

Poté, co se v posledních letech kvůli méně závažným trestným činům několikrát ocitl ve vězení, se v červenci loňského roku rozhodl vstoupit do ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Podepsal smlouvu s měsíčním platem přibližně 250 000 rublů (asi 80 tisíc korun) a vyrazil do bojů k východoukrajinskému Bachmutu. "Opravdu jsem si tehdy myslel, že Ruská federace má dobré úmysly, že opravdu chce pomoci osvobodit lidi od nacismu," vzpomíná Medveděv v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Při příchodu na ukrajinskou frontu ho prý tamní podmínky šokovaly. "Bylo to v prdeli. Cesty do Artemovska (ruský název pro Bachmut, pozn. red.) byly posety mrtvolami našich vojáků," popisuje bývalý voják. U wagnerovců, kde vedl jeden z oddílů, se pak údajně setkal s krutým zacházením ze strany velitelů. "Byl jsem svědkem situace, kdy členové Wagnerovy bezpečnostní služby přivedli dva, kteří odmítli bojovat, řekli jim, že jsou zrádci a zbabělci, a veřejně je zabili," uvádí Medveděv. 

Šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, jehož lidé bojují na Ukrajině zejména v oblasti Bachmutu, by měl být podle Medveděva izolován od veřejnosti. "Chce vytlačit gubernátora Leningradské oblasti Alexandra Beglova a sám se chce stát gubernátorem. Jen si představte, že se takový člověk stane gubernátorem. Ten, kdo nařídí střílet do lidí a rozbíjet hlavy kladivem," podotýká.

Útěk přes zmrzlou řeku

Navzdory tomu, že Medveděvovi prodloužili u wagnerovců smlouvu, se v listopadu po čtyřech měsících služby rozhodl skupinu opustit. Podle svých slov se v tu chvíli ani nebál toho, že by mu za to mohl hrozit krutý trest. "Když jsem vyrůstal v sirotčinci, tak mi asi nějak zapomněli vštípit pud sebezáchovy," uvádí zběhlý voják. V polovině ledna pak překročil rusko-norskou hranici a nyní pobývá v centru pro žadatele o azyl v Oslu.

Medveděv tvrdí, že je ochotný svědčit o válečných zločinech před mezinárodním soudem, přičemž ale popírá, že by se na některém z nich sám podílel. "Mnozí mě považují za darebáka, zločince a vraha. Především se chci znovu omluvit. A i když nevím, jak by to bylo přijato, chci říct, že mě to celé mrzí," uvedl pro agenturu Reuters.

Norská národní kriminalistická služba ho nyní vyslýchá a prozatím ho vede jako svědka. Tamní úřady ale nechtějí zveřejňovat ohledně případu více informací. Agentura Reuters i server BBC podotýkají, že Medveděvova svědectví nelze nezávisle ověřit a je nutné je brát obezřetně. Odborníci poukazují zejména na to, že Medveděv by mohl sloužit jako provokatér a ruská strana pak může jeho aktivity využít ve svůj prospěch.

Ruský zběh například tvrdí, že bez pomoci přešel zamrzlou řeku Pasvik, zatímco ruští pohraničníci po něm stříleli a v patách měl jejich psy. Několik norských expertů ale v rozhovoru pro tamní list Dagbladet takovou verzi zpochybnilo. "Tuto hranici je téměř nemožné překročit ilegálně. Medveděv ale mohl získat pomoc od někoho v systému, například prostřednictvím úplatků," prohlásil Tom Röseth, který vyučuje na norské vojenské akademii.

Samotný Prigožin již dříve uvedl, že i Medveděv zacházel s ruskými trestanci špatně, připomíná Reuters. "Buďte opatrní, je velmi nebezpečný," citovala Prigožina agentura. Norské úřady nyní zvažují internaci Medveděva v táboře pro cizince s ilegálním pobytem, uvádí agentura AFP s odkazem na zástupce norské policie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy