Zraněné kolegy nechal pod palbou. Kamera zachytila prchajícího ruského vojáka

Video Video
2. 2. 2023 9:55
Ukrajinská armáda zveřejnila dronové záběry, které zachycují dělostřelecký útok poblíž Bachmutu. Ukrajinští vojáci podle jejich slov na místě zasáhli ruské velitelské stanoviště. Kamera ale také odhalila, jak jeden z ruských vojáků ve chvíli útoku zpanikařil, ukradl opuštěný motocykl a začal na něm ujíždět. Své zraněné kolegy přitom nechal bez pomoci ve válečné vřavě.
Jeden z ruských vojáků ve chvíli útoku zpanikařil, ukradl opuštěný motocykl a začal na něm ujíždět. | Video: Reuters

Záběry v úterý publikovala na svém facebookovém profilu 28. samostatná mechanizovaná brigáda ukrajinských ozbrojených sil. Vedle zásahu velitelských pozic také její členové zničili ruský sklad s municí, tvrdí jednotka na sociální síti. Na základě srovnání se satelitními snímky se útok odehrál poblíž východoukrajinského Bachmutu, kde již několik měsíců probíhají jedny z nejtěžších bojů, uvádí agentura Reuters.

Na záběrech je patrné, jak Ukrajinci nejprve zasáhli ruské stanoviště, které se nacházelo v již rozbombardované a opuštěné obytné zástavbě. Po zásahu ukrajinskými střelami zůstalo několik ruských vojáků zraněných. Dronová kamera poté zachytila, jak jeden z mužů neváhal a nasedl na opuštěný motocykl. Své kolegy, kteří se snažili také nasednout, ale nechal za sebou.

Právě na frontové linii u Bachmutu a dalších měst v Doněcké a Luhanské oblasti se odehrávají nejtěžší boje. Ukrajina v posledních týdnech žádá Západ o urychlené dodávky zbraní, které by jí pomohly vyvinout větší tlak na agresora. Podle britské rozvědky se Rusko nyní snaží vytvořit novou osu postupu v doněckém regionu a ukrajinské jednotky od Bachmutu odklonit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Primátor chce pro Železného omluvu od policie, neměla prý právo video zveřejnit

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. Toto stanovisko sdělil řediteli městské policie Eduardu Šustrovi s tím, že kromě systémové nápravy by situaci vyřešila i omluva. Případ prověří také Úřad pro ochranu osobních údajů. Šuster pochybení odmítl, městská policie podle něj postupovala stejně jako při zveřejňování jiných videí v minulosti.

"Důkladně jsem se seznámil se všemi okolnostmi zveřejnění videozáznamu úkonu Městské policie hlavního města Prahy a došel k závěru, že MPP nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam při řešení přestupku pana Železného," napsal Svoboda na Twitteru.

Situaci primátor hodnotí jako pochybení konkrétního člověka, nikoliv městské policie jako celku. "Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu. Panu řediteli jsem tlumočil názor, že by kromě systémové nápravy tuto situaci vyřešila i omluva," uvedl.

Šuster na facebooku městské policie uvedl, že ho primátor seznámil se stanovisky dvou advokátních kanceláří. Městská policie nicméně podle Šustera při zveřejnění videa postupovala při anonymizaci tak, že se snažila plně zachovat osobnostní práva přestupce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy