Válka zpřetrhala ukrajinskou rodinu. Proruští příbuzní dceru odvezli do Ruska

Rádio Svobodná Evropa pru Rádio Svobodná Evropa, pru
2. 2. 2023 14:05
Ukrajinská zdravotnice Oksana Lebeděnková odešla hned na počátku ruské invaze na frontu. Svou jedenáctiletou dceru Jevu nechala u svých rodičů. Po několika měsících, kdy se s ní nemohla spojit, ale zjistila, že její proruský bratr Jevu bez povolení odvezl do Ruska. Opět se s ní setkala po téměř ročním odloučení jen díky pomoci dobrovolníků.
RFE - Vojenská lékařka se znovu setkala se svou dcerou unesenou Rusy | Video: Rádio Svobodná Evropa

Vojenská zdravotnice Lebeděnková odešla do bojů v prvních dnech ruské invaze. Se svou dcerou, kterou nechala v Charkovské oblasti u svých rodičů, ale ztratila téměř okamžitě kontakt. "Mobilní sítě byly přerušeny, internet nefungoval. Dva měsíce byli bez elektřiny. V podstatě nebylo možné se s nimi spojit," popisuje zdravotnice v reportáži Rádia Svobodná Evropa.

Válka ale pokračovala, Lebeděnková utrpěla v září při ostřelování ruskými silami zranění a stále se nemohla spojit se svou dcerou. Tušila, že se pravděpodobně stále nachází ve městě Vovčansk, které bylo v počátcích války okupované ruskými silami. "Opakovaně jsem se snažila Jevu odtamtud dostat. Moje rodina si to ale nepřála, protože jsem sloužila v ukrajinských ozbrojených silách, kdežto oni byli proruští. Nevěděla jsem nic o tom, jak se jim daří," vzpomíná. 

Na konci září, když Ukrajinci znovu získali Vovčansk pod svou kontrolu, se pokusila Jevu opakovaně dostat zpátky. Její dcera ale už ve městě nebyla. Lebeděnková se pak dozvěděla, že ji její prokremelský bratr odvezl nezákonně do Bělgorodské oblasti v Rusku. Ihned to nahlásila ukrajinské policii. 

"Ti mě pak seznámili s dobrovolnicí jménem Kateryna, která se touto záležitostí zabývala několik měsíců. Dala jsem plnou moc ženě, která se chystala přivézt z Ruska svou dceru. Tím pádem mohla přivézt i Jevu," popisuje Lebeděnková. Tento plán poté vyšel - dobrovolníkům se podařilo Jevu dostat zpět na Ukrajinu. Se svou matkou se setkala po téměř ročním odloučení.

Ukrajina už měsíce poukazuje na to, že Rusko deportuje Ukrajince do regionů vzdálených tisíce kilometrů od jejich vlasti. Moskva ale popírá, že by někoho násilím nutila odcházet z Ukrajiny, jde podle ní o evakuace z oblastí zasažených konfliktem.

Podle ukrajinského oficiálního portálu nazvaného Děti války bylo od začátku ruské invaze zabito 459 dětí a 916 jich utrpělo zranění. Deportováno jich bylo přes 14 700, z toho se jen 126 vrátilo na Ukrajinu. Ukrajinští ochránci lidských práv ale hovoří o tom, že deportace možná již postihly statisíce ukrajinských občanů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy