Chilští horníci čekají na peníze od státu i od filmařů

Radim Klekner Radim Klekner
24. 12. 2010 13:09
Velký poprask kolem chilských horníků utichl. Jejich kolegové jsou stále bez práce
Záchrana chilských horníků byla velkou mediální show
Záchrana chilských horníků byla velkou mediální show | Foto: Reuters

Copiapió - Druhý říjnový týden sledovaly miliony lidí na celém světě se zatajeným dechem záchranu třiatřiceti horníků, kteří pod zemí strávili 69 dní poté, co se zhroutila úniková šachta dolu na měď a zlato u severochilského Copiapiá.

Velká mediální show si tehdy vyžádala přítomnost stovek televizních týmů a korespondentů z celého světa a každého z mužů, jenž byl vytažen ve speciální kleci záchrannou šachticí na povrch dolu, osobně přivítal prezident Sebastian Piniera.

Důl San José nechala ale vláda zavřít a tři stovky horníků, kteří zde dříve pracovali, jsou od té doby bez práce. Úřady jim zatím nezaplatily ani odstupné za odfáraná léta, jež si podle chilských zákonů zasluhují.

Los 33, jak média na celém světě označovala muže z dolu u Copiapiá, si alespoň užilo slavnostního přijetí v prezidentském paláci a cesty do Holywoodu, kde se jim dostalo nadšených ovací. Na Vánoce je pak izraelská vláda pozvala i s příbuznými na několikadenní pobyt do Jeruzaléma.

Nad jejich budoucností však visí velký otazník.

Čekali jsme na smrt

Horníci neměli od médií klid ani po svém propuštění z nemocnice. Novináři se z nich pokoušeli vytáhnout podrobnosti o jejich pobytu v podzemí po několik týdnů.

Ačkoliv věděli, že Los 33 spolu uzavřeli "pakt mlčenlivosti", na základě kterého budou vyprávět svůj příběh jen vybraným deníkům či televizním kanálům. A že si za něj nechají náležitě zaplatit a o honorář se rozdělí rovným dílem.

Některé informace se tisku přesto podařilo získat.

"Čekali jsme na smrt," řekl šestadvacetiletý Richard Villarroel deníku The Washington Post. "Strašlivě jsme zhubli. Já ztratil téměř dvanáct kilogramů. Měl jsem strach, že nikdy nespatřím své dítě, které se záhy mělo narodit."

Edison Pena, který se proslavil tím, že v podzemí každý den naběhal několik kilometrů, aby se udržel v kondici, se tvrdě pustil do svých zaměstnavatelů. "Jak je možné, že se přihodí takové neštěstí?" řekl stanici BBC. "Protože důlní společnost chce vydělávat peníze."

Firma San Estebán, která těžila zlato a měď u Copiapiá, je mezitím v konkursu. Chilská vláda očekává, že z výtěžku prodeje akcií firmy bude hradit náklady záchranné akce, jež podle odhadů stála deset až dvacet milionů dolarů.

Teprve pak dojde na horníky a stovky jejich kolegů, kteří jsou od chvíle, kdy se neštěstí odehrálo, nezaměstnaní. Na burze práce konané v listopadu nalezlo nové zaměstnání jen jedenáct z nich.

Brad Pitt nabídl miliony

Muži, kteří zůstali po 69 dní zasypaní v dole, si ale na peníze podle všeho nakonec přijdou. A to díky Holywoodu.

O zfilmování příběhu Los 33 se mimo jiné zajímá produkční společnost Plan B známého herce Brada Pitta. Ta za filmová práva údajně nabídla právníku Edgardu Reinosovi, zastupujícímu horníky, "několik milionů dolarů".

Podle Reinosa by ve filmu mohli dokonce hrát někteří ze zachráněných mužů.

Chilský deník El Mercurio přišel na druhé straně se zprávou, že chilský režisér Antonio Recio již natočil první záběry filmu pod názvem "Los 33 de San José". Část natáčení údajně probíhala v jedné ze šachet nedaleko Copiapiá. Ve snímku mají být použity dokumentární záběry ze záchranné akce.

Největší prospěch ze záchrany horníků tak má zatím hlavně prezident Piniera, jehož popularita vyletěla strmě vzhůru.

Ten nyní cestuje po světě a při setkání se státníky rozdává kousky kamení z dolu a repliky slavného vzkazu, jenž horníci poslali záchranářům průzkumným vrtem, který se k nim po 17 dnech podařilo prorazit: "Jsme v pořádku v útulku, los 33."

 

Právě se děje

Další zprávy