S kritikou USA a George Bushe zašel příliš daleko.
Neúspěchem venezuelského vůdce, který se stal hlavním odpůrcem Spojených států na západní polokouli, se podrobně zabývá list New York Times.
Ďábel byl k smíchu
Když Chávez minulý měsíc na Valném shromáždění OSN označil prezidenta George Bushe za ďábla, za kterým se jako v pohádkách táhne závan síry, sklidil posměch.
Uštěpačný smích je už ale ten tam a Valné shromáždění se teď velice střízlivě staví proti venezuelské diplomatické misi číslo jedna
- získat křeslo v Radě bezpečnosti OSN, uvádní americký deník.
Kvůli zvolení Venezuely vedl Chávez intenzivní kampaň financovanou ropnými miliony, podporu chtěl získat především mezi zeměmi v rozvojovém světě. Ty totiž tvoří mezi 192 státy ve Valném shromáždění většinu a kritika Washingtonu jim většinou připadá jako oprávněná.
Ačkoli OSN ode dneška zase bude pokračovat ve volbě nástupce Argentiny v Radě bezpečnosti, má kandidatura Venezuely jen malou šanci. V 35 volebních kolech zatím o několik délek vítězila Guatemala, ale na dvoutřetinovou většinu, která je pro zvolení nezbytná, nebyla schopna dosáhnout.
Chabý výkon Venezuely byl překvapením a je možné, že teprve teď delegáti svým hlasováním vyjadřují skutečný postoj k Chávezovu lacině efektními projevu.
Překročená hranice
"Ten proslov doopravdy uškodil," tvrdí Enrique Berruga, mexický velvyslanec při OSN. "Většina delegátů nechce, abychom tu byli pro smích. Ve Valném shromáždění existují hranice, a ty Chávez daleko překročil."
Myslí si to i Riordan Roett, který na univerzitě Johnse Hopkinse řídí katedru latinoamerických studií. "Takhle můžete mluvit v Latinské Americe a lidé se budou zalykat spokojeností. Tady ale existuje tradiční respekt k protokolu."
Jeden ze zástupců jihoamerických zemí tvrdil, že ví o spoustě delegátů, kteří proti Venezuele hlasovali právě kvůli Chávezově proslovu.
Nerozhodné hlasování v OSN bude podle odhadů ještě několik dní pokračovat, protože Venezuela i Guatemala nebudou chtít z volby odstoupit. Pak se jihoamerická skupina pravděpodobně dohodne na kompromisním kandidátovi.
Nesoulad a neschopnost najít společného kandidáta ale už teď jihoameričtí diplomaté považují za trapné selhání - skupiny afrických a asijských zemí totiž své kandidáty představily bez jakýchkoli rozepří.
Washington stojí za Venezuelou
Spojené státy ve volbě důrazně podporovaly Guatemalu, protože nechtěly mít v Radě bezpečnosti Venezuelu. "Obě země se cítí být oběťmi, Guatemala kvůli Venezuele a Venezuela kvůli Spojeným státům," tvrdí brazilský velvyslanec Ronaldo Sardenberg.
Na roztříštěnost kontinentu upozorňuje i Arturo Valenzuela, který se Latinskou Amerikou zabývá na Georgetownské univerzitě.
"Je nesprávné tvrdit, že země, které podporují Guatemalu, stoprocentně souhlasí se Spojenými státy, stejně jako říkat, že ti, kdo jsou s Chávezem, jsou protiameričtí. Nikoho z těch, kdo Venezuelu aktivně podporují, jsem neslyšel říkat, že by to dělali proto, že souhlasí s její politikou. Oni si prostě myslí, že je důležité s Venezuelou spolupracovat a že Spojené státy nemají právo jí nic diktovat."