Chaos v Jižní Osetii. Soud zrušil výsledky voleb

Jiří Just (spolupracovník Aktuálně.cz)
29. 11. 2011 15:18
Druhé kolo vyhrála opoziční kandidátka Alla Džiojevová. Soud ale výsledek neuznal
Takhle se v Jižní Osetii slavila nezávislost. Další revoluce, vítězství kandidátky opozice, přišlo v neděli. Soud ale volby zrušil.
Takhle se v Jižní Osetii slavila nezávislost. Další revoluce, vítězství kandidátky opozice, přišlo v neděli. Soud ale volby zrušil. | Foto: Reuters

Jižní Osetie(od našeho spolupracovníka) - Nejvyšší soud v Jižní Osetii zrušil výsledky víkendových voleb. V neděli v nich ve druhém kole vyhrála opoziční kandidátka Alla Džiojevová.

Vítězství opozice znamenalo v neuznané kavkazské republice malou revoluci. Po sečtení většiny hlasů Džiojevová vedla nad svým sokem - Ruskem podporovaným ministrem pro mimořádné situace Anatolijem Bibilovem - o 16 procent hlasů.

Právě Bibilova strana ale vzápětí podala na průběh voleb žalobu.

"Výsledky voleb byly uznány za neplatné," uvedla agentura RIA Novosti s odvoláním na zástupce Nejvyššího soudu. Jako důvod uvedl "narušení v průběhu hlasování".

Opakování bez opozice

Nové volby se mají konat 25. března, oznámil jihoosetinský parlament. Kandidátka opozice se jich ale nezúčastní.

Původně poražený Anatolij Bibilov,
Původně poražený Anatolij Bibilov, | Foto: Reuters

Podle RIA Novosti jí to soud zakázal.

Opakovat se bude celý volební proces, nikoliv jen sporné druhé kolo. Opozice se s tím však nehodlá smířit.

Už před vynesením rozsudku šéf jejího volebního štábu Michail Chanikajev varoval, že pokud budou výsledky voleb zrušeny, stoupenci Džiojevové uskuteční akce občanské neposlušnosti.

"Jakékoliv jednání režimu může vyvolat odpor těch, kteří hlasovali pro Džiojevovou. A to je ohromný elektorát. To znamená, že budou mítinky, hladovky, sabotáže všech státních akcí, nebudou chodit do práce, pokusí se zapojit představitele ruské společnosti. To vše bude probíhat do té doby, dokud nebude problém vyřešen," uvedl Chanikajev.

Z opozičníka terorista?

Anulování voleb může být v neuznané republice rozbuškou nového konfliktu. Jak sdělil ruské agentuře RIA Novosti Enver Kesrijev z Centra civilizačních a regionálních výzkumů Ruské akademie věd, v Jižní Osetii teď může vzniknout skutečná opozice, z níž se postupně vyvine teroristické uskupení.

"Věřím, že Džiojevová vyhrála čestně a to skutečně znamená, že vůle jihoosetinského lidu byla na její straně. A to, k čemu dnes došlo, velmi vážně rozděluje jihoosetinskou společnost," tvrdí expert.

"Tento režim můžeme sotva označit za demokratický. To znamená, že bude vznikat opozice. A ta na Kavkaze zpravidla bohužel bývá velmi tvrdá a zločinná," myslí si.

Hladké vítězství, alespoň na první pohled

Anatolij Bibilov získal podle údajů centrální volební komise ve druhém kole zhruba 40 procent hlasů, Alla Džiojevová přesvědčila 56,7 procenta voličů. Bibilov však výsledky od začátku zpochybňoval.

"My máme absolutně jinou informaci z volebních místností. Podle těchto informací vedeme my. Kromě toho máme důkazy, že byl na členy centrální volební komise vyvíjen nátlak," prohlásil.

Putinův kůň

Podobně jako před prvním kolem byl Bibilov - podporovaný dosluhujícím prezidentem Eduardem Kokojtym, ale také Vladimirem Putinem či Dmitrijem Medveděvem, se kterým se necelý týden před druhým kolem setkal - mírný favorit voleb. Povolební průzkumy mu slibovaly 53 procent hlasů.

Právě spřízněnost se současným režimem Jižní Osetie ale Bibilovi uškodila.

Experti se shodují, že obyvatelé Jižní Osetie jsou nespokojeni s ekonomickou situací v republice, která se ani tři roky od války s Gruzií výrazně nezměnila, klanové a klientelistické vazby krizi naopak ještě více prohloubily.

Viditelné následky rusko-gruzínské války z roku 2008. Hroby padlých gruzínských vojáků
Viditelné následky rusko-gruzínské války z roku 2008. Hroby padlých gruzínských vojáků | Foto: Reuters

Ochlazení vztahů s Ruskem? Ne

Džiojevová ve svém předvolebním programu požadovala zásadní reformu politického systému. Zároveň plánovala vyšetřit zpronevěru finanční pomoci, vydělenou na obnovu republiky.

Chtěla například sestavit vyšetřovací komisi, která by měla prozkoumat, co se stalo s miliardou rublů, kterou po kavkazském konfliktu v roce 2008 občané Ruska vybrali na pomoc sousední Jižní Osetii.

Přestože Džiojevová vystupuje proti režimu současného prezidenta Kokojtyho, který je spřízněný s Kremlem, změnu zahraničněpolitické orientace nebo ochlazení vztahů s Ruskem neplánovala.

"Rusko je náš věčný strategický spojenec. Je to stát, kterému jsme vděčni za zachování našeho etnika během gruzínské agrese, a jsme mu vděčni za širokou humanitární pomoc a celou řadu programů na rekonstrukci zničeného hospodářství," prohlásila Džiojevová pro rádio Russkaja služba novostěj.

Někdejší ministryně školství, která se dříve podílela na předvolební kampani prezidenta Kokojtyho, upadla v nemilost režimu v roce 2008, když začala veřejně kritizovat hlavu státu a její ekonomickou politiku, za což byla následně nepodmíněně odsouzena na 26 měsíců.

Druhé kolo prezidentských voleb se konalo dva týdny po prvním hlasování, ve kterém ani jeden z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů.

Volby v Jižní Osetii, jejíž rozpočet tvoří z 97 procent ruské dotace, neuznává ani Evropská unie, Severoatlantická aliance, ani sousední Gruzie, která republiku považuje za součást svého státu.

 

Právě se děje

Další zprávy