Česko nedalo ukrajinskému politikovi azyl

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
16. 5. 2013 17:50
Bývalý poslanec Andrij Škil odjel požádat o azyl do Francie
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - České úřady nevyhověly žádosti ukrajinského opozičního politika Andrije Škila o azyl.

Podle advokátky Mariny Machytkové už bývalý poslanec, který v Česku pobýval od loňského prosince, ze země odcestoval do Francie. O azyl požádá tam.

V Česku pobýval právě na základě víza, které mu pro vstup do Evropské unie udělila Francie.

Politikovi, který působil ve straně vězněné expremiérky Julije Tymošenkové, na Ukrajině údajně hrozí trestní stíhání za účast na politických protestech před dvanácti lety.

O azyl v Česku požádal podle ukrajinských médií začátkem letošního roku.

Vábení na Ukrajinu

"Do Česka přicestoval na základě francouzského víza. Jeho žádost o azyl má proto posuzovat Francie," řekla Machytková v rozhovoru pro ukrajinskou redakci Radia Svoboda. 

Sympatizantka Julije Tymošenkové.
Sympatizantka Julije Tymošenkové. | Foto: Reuters

Škil podle ní nebyl z Česka vyhoštěn. Projednávání jeho žádosti však bylo pozastaveno, protože české úřady nemají pravomoc jeho případ posuzovat.

Škil loni přišel o poslaneckou imunitu, když se nedostal do nově zvoleného parlamentu. Na kandidátce opoziční strany Vlast byl na jednom z posledních míst.

Ukrajinské oficiální zdroje popřely, že by Škilovi na Ukrajině hrozilo trestní stíhání. K definitivnímu ukončení případu, kvůli němuž byl stíhán v minulosti, je však prý nezbytná jeho osobní přítomnost na Ukrajině.

"Dezinformace"

Ukrajinské ministerstvo vnitra uvedlo, že tvrzení o kriminálním pronásledování Škila jsou neopodstatněná a mají za cíl "dezinformaci občanů a mezinárodního společenství". Politik prý nemůže být stíhán za přestupek z roku 2001 mimo jiné i proto, že letos v březnu vypršela desetiletá promlčecí doba.

Škil rovněž tvrdil, že mu na Ukrajině byla obstavena část majetku. Podle ukrajinských orgánů činných v trestním řízení to mělo souviset s dopravní nehodou za jeho spoluúčasti, při níž zahynuly dvě osoby.

Česká republika udělila v roce 2011 azyl bývalému ukrajinskému ministru hospodářství Bohdanu Danylyšynovi.
Česká republika udělila v roce 2011 azyl bývalému ukrajinskému ministru hospodářství Bohdanu Danylyšynovi. | Foto: Ludvík Hradilek

Někdejší vůdce ultranacionalistické strany UNA-UNSO se v roce 2001 aktivně podílel na organizování protestních akcí, které se na Ukrajině konaly pod heslem Ukrajina bez Kučmy. Před prezidentským úřadem v Kyjevě byl v březnu 2001 zatčen a zhruba 13 měsíců strávil za mřížemi.

Díky zvolení do parlamentu byl osvobozen a působil pak ve frakci Tymošenkové.

Česká republika udělila v roce 2011 azyl bývalému ukrajinskému ministru hospodářství Bohdanu Danylyšynovi, který působil ve vládě Tymošenkové a byl obviněn ze zneužívání ministerských pravomocí při sjednávání státních zakázek.

Přestože Ukrajina v březnu zastavila jeho trestní stíhání a zrušila mezinárodní zatykač, Danylyšyn zůstává v Česku a nevylučuje, že by v budoucnu mohl kandidovat na prezidenta.

 

Právě se děje

Další zprávy