Za zatčením Tymošenkové byla politika, řekl soud

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 4. 2013 16:34
Ukrajinská expremiérka uspěla se stížností u Evropského soudu pro lidská práva
Julije Tymošenková.
Julije Tymošenková. | Foto: Reuters

Štrasburk - Vězněná ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková uspěla se stížností, kterou podala k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Ten rozhodl, že její zatčení v roce 2011 bylo politicky motivováno. Ukrajinská justice podle soudců porušila čtyři paragrafy evropské konvence o lidských právech.

Úterní verdikt ale nemusí být podle ČTK konečný, jelikož obě strany sporu mají čtvrt roku na podání odvolání.

Obhájce Tymošenkové Serhij Vlasenko vyzval k bezodkladnému propuštění své klientky. "Žádáme politickou i právní rehabilitaci," citovala ho agentura Unian.

Naproti tomu zmocněnec ukrajinské vlády Nazar Kulčyckyj prohlásil, že o dalším postupu bude rozhodnuto až po prostudování verdiktu.

Opozice volá po jejím propuštění

Tymošenková si momentálně odpykává sedmiletý trest za údajné zneužití úředních pravomocí, jehož se měla dopustit uzavřením pro Ukrajinu nevýhodné dohody o dodávkách ruského plynu.

Země tak ruskému Gazpromu platí podstatně více než jiní klienti. Sama expremiérka jakoukoliv vinu odmítá a hovoří o mstě svého politického rivala, současného prezidenta Viktora Janukovyče.

O její stížnosti na sedmiletý trest vězení, který předloni za údajné zneužití pravomoci dostala, mají ale soudci ve Štrasburku teprve rozhodnout.

Cesta Tymošenkové k moci:

Podle vedení strany Baťkivščyna, které Tymošenková předsedá, by Evropská unie po vynesení štrasburského verdiktu měla zavést sankce proti všem osobám, které se na uvěznění expremiérky podílely. Tymošenková by zároveň měla být okamžitě propuštěna na svobodu.

Opačného názoru je vedení Strany regionů prezidenta Viktora Janukovyče. Podle vedení parlamentní frakce strany není rozhodnutí evropského soudu důvodem pro osvobození Tymošenkové, pro něž "neexistují jasné právní důvody". Tymošenková nepodléhá evropskému, ale ukrajinskému justičnímu systému, soudí poslanec Mychajlo Čečetov.

"Měla novelizovat trestní zákoník"

Méně příkrý byl ve svém hodnocení jeden z vedoucích představitelů Strany regionů Volodymyr Olejnyk. Tymošenková byla podle něj uvězněna na základě dřívějšího trestního zákoníku, jehož nynější novelizovaná podoba už odpovídá evropským právním normám.

Podle Olejnyka je vlastně chybou samotné Tymošenkové, že ještě v době svého úřadování v čele vlády starý trestní zákoník nemodernizovala. Stejný právní názor má i ukrajinská generální prokuratura.

Tymošenková figuruje i v několika dalších kauzách, soudní přelíčení se ale odkládají, jelikož jedna z ústředních postav takzvané Oranžové revoluce se jich odmítá účastnit. Omlouvá to špatným zdravotním stavem.

 

Právě se děje

Další zprávy