Česko má Kancelář Blaník, Polsko se zase zbláznilo do Ucha předsedy. Jde ale o brutálnější satiru

Martin Ehl Martin Ehl
29. 1. 2017 15:23
V Polsku získal velkou popularitu satirický internetový seriál Ucho předsedy. Hlavní postavou tamní obdoby české Kanceláře Blaník je reálná postava předsedy polské vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského. Muže, kterého pravicová polovina země vynáší do nebes a druhá označuje za demiurga a prokletí Polska. Známý satirik Robert Górski rozehrává v jeho fiktivní kanceláři série vymyšlených, ale politické realitě blízkých skečí, které získaly velkou popularitu.
Foto: Produkce Ucho prezesa

Varšava – Tonda Blaník by záviděl.

Nově zařízená kancelář, krásné křeslo a psací stůl, skříň plná složek s kompromitujícími materiály. A vyhřívané doupě pro kocoura.

Ano, to je jedna z nejdůležitějších součástí pracovny nejmocnějšího muže současného Polska Jaroslawa Kaczyńského, tedy alespoň v představách tvůrců nyní velmi úspěšného satirického polského seriálu Ucho předsedy.

Internetový hit

Na žádné polské televizi jeho první čtyři díly neuvidíte. Zato na internetu mají tolik zhlédnutí, že majitelé tří největších polských portálů jednají s tvůrci o tom, zda by příští díly nemohly patřit už jen jejich domovským stránkám. Čtyři díly měly za první dva týdny celkem dvacet milionů zhlédnutí, tedy v průměru pět milionů na jeden díl.

Podobnost s českou Kanceláří Blaník spočívá hlavně v tom, že se tvůrci vykašlali na zavedené postupy, natočili o politice, co chtěli, a zveřejnili to na internetu.

Představitelem hlavní role předsedy vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského je známý polský satirik Robert Górski. Spolu s kolegou Mikolajem Cieślakem, který hraje Kaczyńského hlavního našeptávače a pucfleka (nápadně připomínajícího nynějšího ministra vnitra Mariusze Blaszczaka), jde o představitele populárního Kabaretu morálního nepokoje.

Ucho předsedy | Video: Youtube.com / UchoPrezesa

Azyl na webu

Górského pořady se nedávno ztratily z programu polské veřejnoprávní televize, i když si v pořadu "Zasedání vlády" utahoval hlavně z předchozí vládní garnitury premiéra Donalda Tuska. Když ale Górski zažertoval na téma nyní vládnoucí pravicové strany Právo a spravedlnost, bylo to zřejmě příliš.

Uchýlil se pod křídla polské soukromé stanice Polsat, ale tamní pořady postrádaly břitkost. "Ucho" je podle týdeníku Polityka projektem, který vychází mnohem více vstříc poptávce a zároveň ventiluje puzení autorů (a nejen jich) nějak se vykřičet z toho, jak zemi Kaczyński a jeho lidé řídí.

Ve čtyřech zatím odvysílaných epizodách si autoři brutálně utahují z předsedy, jeho oblíbeného kocoura, sekretářky a nejvyšších představitelů státu, které Kaczyński v průběhu posledních dvou let dostal do funkcí.

Nejhůře z toho vychází prezident Andrzej Duda, který se ani v jednom ze čtyř dílů nedočká audience v dnes už mytické kanceláři předsedy, která je v sídle strany na Nowogrodské ulici ve Varšavě.

Střelba na Předsedu

Uvnitř kabinetu samotného Kaczyńského autoři nikdy nebyli. "Vycházeli jsme z toho, co se ví, o čem se píše, a z těch několika fotografií, které jsou známé," vysvětloval Górski v rozhovoru pro portál Onet.pl, který je jedním ze zájemců o koupi dalších dílů, které autoři chystají.

Pro cizince neznalého současných polských politických reálií je těžké porozumět většině narážek, vtipů a odvolávek, i když má verze na YouTube anglické titulky. V překladu se taky ztrácí řada vtipných dvojsmyslů.

Je třeba vědět, že Kaczyński nepoužívá ani počítač, natož mobilní telefon. Že je to jen pár let, co si založil bankovní konto. Že nyní je sice jen řadovým poslancem, ale před jeho stranickou kanceláří se čeká na audienci, protože všechna klíčová personální rozhodnutí dělá sám. A že často rozehrává i věrné straníky proti sobě, jen aby nikdo neměl pocit, že je větším oblíbencem nebo – nedej Bože – nezískal větší moc a vliv, než má Kaczyński sám.

Ostrá satira 

Ze srovnávání české a polské satiry vychází Tonda Blaník jako milé pohlazení temné, ale pořád ještě švejkovské české politiky, zatímco Ucho předsedy ukazuje brutalitu moci jednoho muže v zemi v ostrých rysech.

Kritici můžou namítnout, že Blaník popisuje celou politickou elitu, kdežto polský seriál míří více či méně na jednoho muže a přesně splňuje poptávku té poloviny polské společnosti, která je z nacionalismu a populismu Kaczyńského vlády zoufalá.

"Chtěli jsme naředit tu těžkou, umrtvující atmosféru, která už nás všechny začíná fyzicky dusit," říká Górski. Jen napůl žertem pak dodává, že předsedu Kaczyńského, známého odtržením od jakéhokoliv civilního, rodinného a moderního života, chce trochu polidštit.

Internetová svoboda 

Sám Kaczyński se údajně při sledování seriálu dost bavil a tvůrcům vytkl maličkosti: že se dospělým kocourům nedává mléko, které jeden z žadatelů o audienci přinesl jako dar předsedovu zvířecímu miláčkovi.

Další díly satirického Ucha předsedy se mají objevit po 15. únoru, není ale zatím jasné, na jakém webu. Tvůrcům se zalíbila internetová svoboda, což pro jinak pružné a živé polské soukromé televize – nemluvě o státní, z níž si Górski a spol. utahují dosti tvrdě – nemusí znamenat nic dobrého.

Jeden díl nejsledovanějšího polského seriálu "M jak milość" – tedy "L jako láska" – veřejnoprávní televize TVP má nyní v průměru přes šest milionů diváků. Ucho předsedy je se svými pěti miliony tedy nejen zábavné, ale i velmi úspěšné.

Scenárista seriálu Kancelář Blaník Tomáš Hodan a šéf pořadu Reportéři ČT Marek Wollner o klientelismu a lobbingu v české politice. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy