Česko ambasádu do Jeruzaléma nepřesune, ujistil Palestince Petříček navzdory Zemanovi

ČTK ČTK
8. 7. 2019 18:11
Palestinské vedení se neobává, že by Česká republika uznala Jeruzalém jako hlavní město Izraele, jak chce prezident Miloš Zeman. V rozhovoru to v pondělí uvedl palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí. Šéf palestinské diplomacie se setkal se svým českým protějškem Tomášem Petříčkem (ČSSD), jednali spolu o prohloubení obchodní spolupráce i restartování pravidelných bilaterálních jednání na ministerské úrovni, další setkání by se mělo uskutečnit na Západním břehu Jordánu začátkem příštího roku.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček se svým palestinským protějškem Rijádem Málikím.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček se svým palestinským protějškem Rijádem Málikím. | Foto: ČTK

"Jsme spokojeni s tím, jak se vyvíjely naše bilaterální vztahy, a ohledně budoucnosti jsme optimističtí, " uvedl k česko-palestinským vztahům Málikí. Ministr doplnil, že s Petříčkem hovořil o tom, že česká škodovka je nejpoužívanější auto na palestinských územích a bylo by dobré ve spolupráci pokračovat. Ministři rovněž jednali o česko-palestinské spolupráci v IT, potravinářském průmyslu či o českých projektech týkajících se solární energie.

Málikí navštívil Prahu v reakci na Petříčkovu cestu do Ramalláhu z loňského podzimu. "Naposledy jsme se na úrovni ministrů tady (v Praze) setkali v roce 2015, tak jsme se rozhodli, že se další jednání na úrovni ministrů uskuteční začátkem roku 2020 v Palestině. Také jsme se shodli, že je načase přezkoumat naše bilaterální vztahy - probádat oblasti pro spolupráci a pozvat k paralelním jednáním podnikatele," řekl Málikí. Setkání českých a palestinských podnikatelů by se podle něj mohlo rovněž uskutečnit příští rok.

Na dotaz, zda palestinské vedení nemá obavy ze záměru prezidenta Miloše Zemana přesunout českou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma, jak to udělaly loni Spojené státy, Málikí odpověděl, že nikoliv. Názor prezidenta Zemana byl podle něj palestinskému vedení od začátku znám; loňské otevření Českého domu v Jeruzalémě ale nakonec bylo podle Málikího zvolením "jakési střední cesty".

"Byli jsme ujištěni, že Česká republika svůj postoj nezmění a že se bude držet stanoviska EU, mezinárodního společenství a také mezinárodního práva. Nemáme žádný důvod zpochybňovat tyto závazky, a proto chceme naše budoucí bilaterální vztahy budovat na základě vzájemné důvěry," řekl Málikí.

Otázka Jeruzaléma je jedním z nejožehavějších bodů palestinsko-izraelského konfliktu. Zatímco Izrael považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město, Palestinci chtějí, aby se jeho převážně arabsky mluvící východní část stala hlavním městem budoucího palestinského státu.

Izrael obsadil východní Jeruzalém v šestidenní válce v roce 1967 a v červenci 1980 prohlásil Jeruzalém v rozporu s rezolucemi OSN za své "věčné a nedělitelné hlavní město". Tuto anexi východní části mezinárodní společenství neuznává s tím, že konečný status města by se měl vyřešit jednáním. Vzhledem k této nedořešené otázce se drtivá většina ambasád nachází v Tel Avivu.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

před 2 hodinami

V Afghánistánu začala platit sedmidenní dohoda o omezení násilí, v zemi zůstává relativní klid

V Afghánistánu v sobotu začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.

Tálibán má 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Podmínkou podpisu je ale dodržení dohody o omezení násilí v Afghánistánu. Tu Spojené státy považují za test, zda Tálibán skutečně dokáže udržet své bojovníky pod kontrolou, upozornila agentura DPA.

Podpis mírové dohody by mohl být prvním krokem ke stažení části z asi 13 tisíc amerických vojáků působících v Afghánistánu. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.

Další zprávy