Zeman dál tlačí na přesunutí ambasády do Jeruzaléma. S Netanjahuem otevřeli Český dům

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 11. 2018 16:54
Prezident Miloš Zeman a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v Jeruzalémě otevřeli Český dům. Zeman při zahajovacím projevu vyjádřil pevnou víru, že jeho příští návštěva Izraele bude při otevření české ambasády v Jeruzalémě. Netanjahu poznamenal, že Izrael nemá na východní polokouli většího přítele než Českou republiku.
Miloš Zeman a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v Jeruzalémě.
Miloš Zeman a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v Jeruzalémě. | Foto: Reuters

Český dům, společná kancelář státních agentur CzechTrade, CzechInvest, CzechTourism a Českých center, se nachází v budově Cinematéky nedaleko jeruzalémského Starého města. I když nemá diplomatický status, Pražský hrad jeho založení považuje za jeden z kroků směřujících k přestěhování české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Český dům budou v Jeruzalémě provozovat Česká centra. V budově Cinematéky, kulturní a společenské instituci, ve které sídlí také izraelský filmový archiv, budou mít pracovníci agentur k dispozici kancelář a zázemí. Využívat mohou i terasu s výhledem na jeruzalémské Staré město. Sloužit bude třeba i pro setkávání s investory nebo pro podnikatelské semináře.

Na výzdobě a podobě Českého domu se podílel izraelský návrhář Buki Zuker a česká firma Lasvit dodala dvě vázy od designéra Arika Levyho.

Otevření výstavy doprovodily informační výstavy. Dvě se týkají prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Na informačních panelech a obrazovkách představují Masarykův život i jeho vztah k Židům a Izraeli. Masaryk opakovaně bojoval proti antisemitismu a podporoval sionismus. Třetí výstava se pak zabývá československými Židy.

Prezident Zeman se také v úterý nechal slyšet, že chce přesvědčit českou vládu o přesunu české ambasády do Jeruzaléma. Poznamenal, že v demokratickém systému může takové přesvědčování trvat déle. Zeman v pondělí vystoupil s projevem v izraelském parlamentu - Knesetu, kde poslancům slíbil, že udělá vše pro přestěhování českého velvyslanectví z Tel Avivu.

Definitivní slovo v této otázce ale bude mít právě česká vláda. Postoj ministerstva zahraničí je zdrženlivý.

Zeman je v Izraeli od neděle. Novinářům řekl, že je s průběhem návštěvy velice spokojen a doufá, že spokojenost je i na izraelské straně.

Prezident uvedl, že se v Jeruzalémě setkal s českými podnikateli. "Velmi si vážím toho, že tu navázali celou řadu významných kontaktů," řekl. Za uspokojivé označil jednání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem.

Většina zemí, včetně ČR, má kvůli nevyjasněnému statusu Jeruzaléma velvyslanectví v Tel Avivu. Status Jeruzaléma je dlouhodobým předmětem sporu Izraele a Palestinců, kteří jeho východní část okupovanou Izraelem od války v roce 1967 chtějí jako hlavní město svého budoucího státu.

Ke konceptu Izraele jako jednoho státu s dvěma národy, který prosazuje Rivlin, Zeman uvedl, že existuje prezidentská solidarita. "Takže když prezident Rivlin vystoupil s tímto návrhem, tak jsem zdvořile řekl, že je třeba o něm diskutovat," řekl a poukázal, že proti je premiér Netanjahu i předsedkyně opozice Cipi Livniová.

"Na druhé straně buďme objektivní, mohlo by to přispět k emancipaci Palestinců, konkrétně zaměstnání, vzdělání, zdravotnictví a tak dále. Pochopitelně Izraelci se obávají, aby početně Palestinci nepřevážili, víte, že tady platí princip židovského státu. To reálně znamená, že menšiny jsou tolerovány, ale že nejsou dominantní," dodal.

O sankcích proti Íránu, které Izrael prosazuje, Zeman s Rivlinem nehovořil. Řekl, že i přes jeho "nelásku k vládě ajatolláhů" v Íránu nemá důvěru v to, že by sankce k něčemu vedly. Na nedávný výrok íránského prezidenta Hasana Rúháního, který označil Izrael za rakovinový nádor, odvětil, že jde o podobný výrok jako u předchozího íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který chtěl Izrael vymazat z mapy. "Předchozí íránský prezident, jak víte, už není prezidentem a proslul spíše tím, že chtěl být prvním íránským kosmonautem. Bohužel se to nepodařilo, protože dodnes by mohl obíhat na oběžné dráze. Domníval jsem se, že prezident Rúhání je poněkud umírněnější, bohužel tento výrok o umírněnosti nesvědčí," dodal.

Video: Hamás je teroristická organizace, řekl Miloš Zeman na návštěvě Izraele

Hamás je teroristická organizace, řekl Miloš Zeman na návštěvě Izraele | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy