Česko ambasádu do Jeruzaléma nepřesune, ujistil Palestince Petříček navzdory Zemanovi

ČTK ČTK
8. 7. 2019 18:11
Palestinské vedení se neobává, že by Česká republika uznala Jeruzalém jako hlavní město Izraele, jak chce prezident Miloš Zeman. V rozhovoru to v pondělí uvedl palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí. Šéf palestinské diplomacie se setkal se svým českým protějškem Tomášem Petříčkem (ČSSD), jednali spolu o prohloubení obchodní spolupráce i restartování pravidelných bilaterálních jednání na ministerské úrovni, další setkání by se mělo uskutečnit na Západním břehu Jordánu začátkem příštího roku.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček se svým palestinským protějškem Rijádem Málikím.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček se svým palestinským protějškem Rijádem Málikím. | Foto: ČTK

"Jsme spokojeni s tím, jak se vyvíjely naše bilaterální vztahy, a ohledně budoucnosti jsme optimističtí, " uvedl k česko-palestinským vztahům Málikí. Ministr doplnil, že s Petříčkem hovořil o tom, že česká škodovka je nejpoužívanější auto na palestinských územích a bylo by dobré ve spolupráci pokračovat. Ministři rovněž jednali o česko-palestinské spolupráci v IT, potravinářském průmyslu či o českých projektech týkajících se solární energie.

Málikí navštívil Prahu v reakci na Petříčkovu cestu do Ramalláhu z loňského podzimu. "Naposledy jsme se na úrovni ministrů tady (v Praze) setkali v roce 2015, tak jsme se rozhodli, že se další jednání na úrovni ministrů uskuteční začátkem roku 2020 v Palestině. Také jsme se shodli, že je načase přezkoumat naše bilaterální vztahy - probádat oblasti pro spolupráci a pozvat k paralelním jednáním podnikatele," řekl Málikí. Setkání českých a palestinských podnikatelů by se podle něj mohlo rovněž uskutečnit příští rok.

Na dotaz, zda palestinské vedení nemá obavy ze záměru prezidenta Miloše Zemana přesunout českou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma, jak to udělaly loni Spojené státy, Málikí odpověděl, že nikoliv. Názor prezidenta Zemana byl podle něj palestinskému vedení od začátku znám; loňské otevření Českého domu v Jeruzalémě ale nakonec bylo podle Málikího zvolením "jakési střední cesty".

"Byli jsme ujištěni, že Česká republika svůj postoj nezmění a že se bude držet stanoviska EU, mezinárodního společenství a také mezinárodního práva. Nemáme žádný důvod zpochybňovat tyto závazky, a proto chceme naše budoucí bilaterální vztahy budovat na základě vzájemné důvěry," řekl Málikí.

Otázka Jeruzaléma je jedním z nejožehavějších bodů palestinsko-izraelského konfliktu. Zatímco Izrael považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město, Palestinci chtějí, aby se jeho převážně arabsky mluvící východní část stala hlavním městem budoucího palestinského státu.

Izrael obsadil východní Jeruzalém v šestidenní válce v roce 1967 a v červenci 1980 prohlásil Jeruzalém v rozporu s rezolucemi OSN za své "věčné a nedělitelné hlavní město". Tuto anexi východní části mezinárodní společenství neuznává s tím, že konečný status města by se měl vyřešit jednáním. Vzhledem k této nedořešené otázce se drtivá většina ambasád nachází v Tel Avivu.

 

Právě se děje

Další zprávy