Minsk (od naší spolupracovnice) - Ke čtrnácti letům odnětí svobody byl odsouzený bývalý místostarosta běloruské metropole, který údajně požadoval úplatek od české firmy.
Podle běloruských orgánů činných v trestním řízení chtěl půl milionu dolarů za to, že společnosti Eco Clean Energy, registrované v Česku, pomůže postavit v Minsku spalovnu komunálního odpadu.
Byl údajně přistižen při přebírání peněz. Česká firma přitom obviněna nebyla.
Předávka 250 tisíc dolarů
První místopředseda minského městského výkonného výboru Igor Vasiljev byl zatčen v červenci loňského roku. Zástupcům české firmy údajně sliboval "kladné vyřešení" problémů kolem výstavby spalovny, proti které protestovaly místní ekologické organizace.
Podle běloruského serveru Belgazeta byl úředník přistižen při přebírání 250 000 dolarů. Češi se však předávání neúčastnili. Nastražené peníze totiž do kanceláře místostarosty přinesli agenti běloruské tajné služby KGB.
Podle serveru naviny.by jeden ze svědků, Vasilij Anaňjev, vypověděl, že úředník si o úplatek řekl při setkání s podnikateli, kteří výstavbu spalovny vyjednávali. Schůzky se měl údajně účastnit také nejmenovaný český zástupce.
Anaňjev, který je vyšetřovaný pro jiný přestupek, pak měl Vasiljeva udat. Kufřík s polovinou požadované částky mu předával na pokyn důstojníků KGB, kteří celou záležitost nastražili a místostarostu zatkli přímo při činu.
Češi o ničem nevědí
Běloruský server euroradio.fm citoval šéfa české firmy Václava Aubrechta, který tvrdí, že Vasiljev žádný úplatek nepožadoval a že mu také nikdo nic nedával. "Pokud vím, od nás nedostal nikdy nic. Vůči mně nic takového nebylo, když jsem se s ním setkal," řekl.
Některá běloruská média zároveň uvedla, že se úředník stal obětí "primitivního experimentu KGB". Údajná smlouva s českou firmou pak prý "připomíná spíše aféru".
"Není vyloučeno, že zástupci společnosti Eco Clean Energy, která podle zdrojů z minské radnice měla zájem o investici, neměli ani ponětí, že by měli někoho uplácet. Peníze ´čekisti´ zřejmě vyhrabali ze zvláštního fondu KGB a pak je tam zase vrátili," uvedl server naviny.by.
Jak se žije v Bělorusku:
Úloha české firmy v pochybné kauze je nejasná. V Bělorusku ale bylo v poslední době odsouzeno několik úředníků za korupci.
Dvaapadesátiletý Vasiljev, který v Minsku od roku 2010 řídil komunální služby, se k přijetí úplatku nejprve přiznal. U soudu však tvrdil, že svou výpověď učinil "pod nátlakem“. Proti rozsudku se odvolal a případem by se měl zabývat běloruský nejvyšší soud.
Zrušený kontrakt za 30 milionů
Podle agentury BelaPAN byl kontrakt na výstavbu spalovny v hodnotě 30 milionů dolarů v Minsku uzavřen v březnu 2011. Česká firma však prý výstavbu nezahájila včas a radnice kvůli nesplnění investičních podmínek od smlouvy odstoupila. Vasiljev to pak údajně chtěl za úplatek "přehodnotit".
Běloruská média ovšem upozornila, že firma registrovaná v Česku zřejmě nemá ani prostředky na výstavbu podobného podniku, ani zkušenosti s likvidací odpadu. V Bělorusku se přitom chystala postavit závod s dosud málo známou technologií na bázi plazmového reaktoru.
Proti tomu protestovali běloruští ekologové, podle nichž by spalovna mohla ohrozit lidské zdraví. Kontaktovali proto i české odborníky. Velkým překvapením pro Bělorusy pak bylo prohlášení Jindřicha Petrlíka z ekologického sdružení Arnika, podle něhož firmu, která měla rizikovou spalovnu stavět, v Česku nikdo nezná.
"Je zvláštní, že Bělorusko dovolilo stavět takový podnik české společnosti, která nemá v této oblasti žádné zkušenosti a o které nikdo nic neví ani doma," citoval Petrlíkova slova server naviny.by.
Odpadkový fantom
Aubrecht ovšem podle běloruských médií tvrdí, že navzdory zrušení smlouvy bude jeho firma i nadále jednat s minským vedením o výstavbě spalovny s využitím plazmového reaktoru. "Takový reaktor se používá ve Francii, v Americe i v dalších zemích. U vás jsme chtěli postavit ještě lepší," řekl podle běloruského rádia.
Český server Pražskij Tělegraf, který vychází v ruštině, zároveň upozornil na podivné pozadí firmy, kterou Aubrecht představuje. Všiml si, že společnost nemá webovou stránku, ani nezveřejňuje své kontakty. O jejích aktivitách jsou jen velmi kusé informace, které se většinou týkají kauzy běloruské spalovny.
Aubrecht, který je podle obchodního rejstříku předsedou dozorčí rady firmy Eco Clean Energy, pak je vedený jako spolumajitel nebo majitel více než dvou desítek dalších firem. V mnoha firmách jsou jeho společníky stejní lidé jako ve vedení Eco Clean Energy.
Aubrecht je také předsedou představenstva Česko-vietnamské obchodní a průmyslové komory. Členem jeho revizní komise je Leoš Kmoníček, který je ve firmě Еco Clean Energy členem dozorčí rady. Kmoníček je například místopředsedou dozorčí rady ve firmě KVK Bohemia, kde zase Aubrecht je řadovým členem.
"Není vyloučeno, že advokát Aubrecht zastupuje v těchto firmách zájmy jiných osob," uvedl Pražskij tělegraf. Případ Igora Vasiljeva pak označil za "odpadkový fantom".