Rozdělování vakcín v EU: Babišův protest proti "skandální" dohodě je zřejmě bez šance

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
16. 4. 2021 12:05
Protest Česka proti nedávnému rozdělení "solidárních" vakcín Pfizer/BioNTech mezi členské státy Evropské unie je velmi pravděpodobně neúspěšný.
Český premiér Andrej Babiš při očkování proti koronaviru.
Český premiér Andrej Babiš při očkování proti koronaviru. | Foto: ČTK

(Od naší zpravodajky z Bruselu) - Slovinci, kteří na nedávném summitu s dohodou nesouhlasili podobně jako Češi, se nyní dozvěděli, že nemají šanci ji anulovat. Vyplývá to z informací diplomatických zdrojů deníku Aktuálně.cz v Bruselu.

Že již není možné ujednání změnit, zjistil zástupce slovinského velvyslance při EU na základě svého dotazu, v jaké fázi je odpověď na jejich podnět, zda byla dohoda o přerozdělení 10 milionů vakcín uzavřena v souladu s unijní pravidly.

Devatenáct zemí před dvěma týdny souhlasilo s tím, že část dávek - necelé tři miliony - dostane přednostně pětice států čelící největšímu nedostatku vakcín kvůli výpadku od firmy AstraZeneca. 

Rakousko, Česko a Slovinsko s návrhem nesouhlasily a rozhodly se zpochybnit právní základ dohody, protože velvyslanci při unii, na jejichž fóru došlo k ujednání, rozhodují konsenzem. Slovinský diplomat se tento týden dotázal předsedajících Portugalců, jak to vypadá s odpovědí právníků na slovinský protest, a zástupce Portugalska údajně sdělil, že se zpochybněním legality země neuspěje. 

Shoda, že devatenáct zemí dobrovolně předá část svého přídělu vakcín pěti jiným státům, aniž by byl jakkoli dotčen nárok nesouhlasících, má být po právní stránce v pořádku. Češi, Rakušané i Slovinci pak dostanou, co jim náleží podle počtu obyvatel. "Jde v zásadě o mezivládní dohodu 24 zemí, jejichž smluvní stranou Rakušané, Češi a Slovinci nejsou," sdělil Aktuálně.cz diplomatický zdroj blízký jednání. 

"Instrukce k rozdělení solidárních vakcín pětici nejpostiženějších států už byly předány steering boardu (pracovní skupině EU, která distribuci vakcín řeší, pozn. red.), ta dohoda se už v zásadě uskutečňuje. Pro nás je to uzavřená záležitost," řekl k tomu deníku Aktuálně.cz mluvčí portugalského předsednictví Telmo Baltazar.

Stálé zastoupení Česka při EU v Bruselu ještě oficiální odpověď na svůj dotaz zpochybňující legalitu rozhodnutí nedostalo. Reakci na slovinský dotaz nechtěli čeští diplomaté komentovat. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) před dvěma týdny odmítl původní nabídku portugalského předsednictví, které zemi nabízelo až 310 tisíc zrychlených dávek vakcíny Pfizer/BioNTech nad rámec dohodnutého množství ve druhém čtvrtletí. Babišovi se to však zdálo málo, a proto nesouhlasil. Druhá portugalská nabídka byla o 70 tisíc dávek nižší a premiér na ni, společně se Slovinci a Rakušany, také nekývl. Protože však souhlasilo zmíněných 24 zemí, dohodu označil zbytek EU za uzavřenou. 

Česko se v té chvíli z dosud nejasných důvodů odmítlo vrátit k původní portugalské nabídce, ačkoli po celou dobu dvoudenních jednání tato možnost zůstávala na stole. Země tak promarnila možnost dostat 70 tisíc vakcín navíc. Babiš později dohodu unijních zemí označil za "skandál". "Solidarita se projevuje jen v deklaracích pro média. Při jednání za zavřenými dveřmi žádná neexistuje," napsal český premiér.

Společnost Pfizer však pokračuje ve zrychlené dodávce vakcín Evropanům. Tento týden oznámila Evropská komise, že firma ještě před začátkem letních prázdnin dodá mimořádných 50 milionů dávek nad rámec množství pro druhé čtvrtletí. Česko má z toho nárok na dalších téměř 1,2 milionu vakcín.

Video: Exkurze v laboratoři BioNTech

Exkurze v laboratoři BioNTech | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy