Oslo - V západní Evropě je mezi uživateli drog nejoblíbenější kokain, v té střední zase vede metamfetamin, v Česku známý jako pervitin. K takovému závěru dospěli vědci ve své srovnávací studii, v níž se snažili drogové návyky vyčíst z analýzy odpadních vod.
Mezi 19 vybranými městy, kde se voda zkoumala, byly i České Budějovice. Jejich obyvatelé mají podle propočtů čtvrtou nejvyšší spotřebu pervitinu, v rámci nejnovějšího odborného zkoumání je předběhli pouze Skandinávci.
Na odborné studii koordinované norským Ústavem pro výzkum vody (NIVA) se podíleli vědci z 11 zemí včetně českých. Výsledky zveřejnilo poslední číslo časopisu Science of the Total Environment.
Výzkum začal na jaře 2011, kdy vědci odebrali vzorky vody, která se dostává do odpadních čistíren. Pak hledali, zda se ve vzorcích nacházejí nepovolené látky a v jakém množství. Zaměřili se přitom na pět oblíbených návykových látek - kokain, amfetamin, MDMA neboli extázi, metamfetamin neboli pervitin a marihuanu.
K nejzásadnějším zjištěním patří například to, že Evropané se poměrně výrazně liší ve svých preferencích, pokud jde o konzumaci drog. Například extázi si kupují lidé hlavně v Nizozemsku a v Londýně, naproti tomu marihuana je oblíbená všude stejně.
Pokud to vztáhneme na konkrétní města, vědci zjistili, že nejvyšší množství kokainu se do odpadních vod dostává v belgických Antverpách, nizozemský Amsterdam vede v marihuaně a pervitin se nejvíc užívá v Helsinkách.
Z dosud největší evropské drogové analýzy odpadních vod vědecký tým vyčetl, že starý kontinent denně spotřebuje 365 kilogramů kokainu, což představuje asi 10 až 15 procent světového ilegálního obchodu s touto drogou. Nejoblíbenější drogou je ale marihuana.
Práce mezi narkomany:
Nejvíce kokainu spotřebují lidé v Antverpách, za nimi co do množství této drogy následují obyvatelé Amsterdamu, španělské Valencie, nizozemského Eindhovenu, Barcelony, Londýna, španělského Castellónu a nizozemského Utrechtu.
V případě pervitinu se na špičku žebříčku vyhoupla finská města Helsinky a Turku, hned za nimi následovalo Oslo a České Budějovice. Právě na jihu Čech se ale naopak spotřebovává poměrně malé množství extáze, zjistili odborníci z tamní Fakulty rybářství a ochrany vod.
"Výzkumem ve stokách můžeme zjistit, jak velký je v daném městě drogový trh," řekl koordinátor projektu Kevin Thomas z NIVA.
Tým odebíral vzorky z přítoku do 21 čističek odpadních vod v 19 městech, která dohromady představovala populaci asi 15 milionů lidí, tedy zhruba dvou procent celkového počtu obyvatel evropského kontinentu.
Vědci rovněž zjistili, že množství drog se zvyšuje během páteční a sobotní noci.
---------------------------------------------------------------------------------------------------