"Andrej Babiš je miliardář a ministerský předseda v Praze a dá se rozumět tomu, že tato kombinace je pro spoustu Čechů hrozivá: nejdůležitější politický úřad zastává druhý nejbohatší muž země," píše magazín v komentáři nazvaném "Nechtějí se stát druhým Maďarskem".
Zároveň ale poznamenává, že se zatím Babiš ve srovnání s jinými politiky střední a východní Evropy příliš neprovinil. Nechová se tak nacionalisticky jako Jaroslaw Kaczyński v Polsku, nepodmanil si stát jako Viktor Orbán v Maďarsku. "Korupční obvinění proti němu jsou ve srovnání s těmi proti rumunské vládní straně vtipem," míní komentátor.
Desetitisíce lidí přesto už několik měsíců proti Babišovi protestují a minulý víkend jich bylo dokonce 250 000, což je podobné, jako kdyby v Německu za rezignaci kancléřky Angely Merkelové demonstrovaly dva miliony lidí. Podle Der Spiegel Češi protestují, aby předešli určitému vývoji. "Ti lidé chtějí zabránit tomu, aby Babiš z jejich země udělal druhé Polsko nebo Maďarsko: autoritativně vedené, nacionalistické a v EU izolované," je přesvědčen magazín.
Obavy, že by to mohlo dojít tak daleko, podle něj souvisejí s hlubokou nedůvěrou mnoha Čechů vůči stranické politice. "Česká popřevratová demokracie nebyla nikdy zcela zdravá," stojí v textu, podle něhož vládní a opoziční strany uzavíraly netransparentní dohody a v čele země často stály menšinové kabinety.
"Ani Babiš za sebou nemá parlamentní většinu. Podporu získává u komunistů, evropsky zřejmě jediné nereformované komunistické strany, a možná dokonce u pravicově radikální SPD - jejíž šéf Tomio Okamura nesnáší muslimské migranty a chce CZexit," konstatuje Der Spiegel.