Modla politologie padla, Zakaria přiznal, že opisoval

Pavel Tomášek Simona Holecová, Pavel Tomášek
12. 8. 2012 0:50
Stanice CNN a časopis Time oznámily, že Fareeda Zakariu dočasně suspendují
Fareed Zakaria
Fareed Zakaria | Foto: Ondřej Besperát

Washington - Ještě v pátek ráno byl Fareed Zakaria zřejmě nejslavnějším a nejvlivnějším politologem v současném světě. Ale večer už to neplatilo. Večer už na něm lpěla nálepka plagiátora. A Fareed Zakaria se bez větších průtahů k opisování přiznal.

Američan indického původu, autor dvou bestsellerů, se stal celebritou díky svému pořadu GPS (Global Public Square), který každou neděli vysílá v USA i své mezinárodní síti televize CNN. Pracoval také pro zpravodajský magazín Time, kde mu vychází pravidelný sloupek.

Obě média již oznámila, že Zakariu přinejmenším dočasně suspendují. Dokud se záležitost nevyšetří.

Jenže k vyšetřování toho po Zakariově přiznání mnoho není.

Kdo co řekl a neřekl 

"Novináři poukázali na to, že v mém posledním sloupku jsou odstavce, které se nápadně podobají některým bodům v eseji Jill Leporeové otištěné v dubnu v The New Yorkeru. Mají pravdu," napsal v prohlášení Zakaria. "Udělal jsem hroznou chybu. Je to vážné pochybení a padá zcela na mou hlavu. Velmi se omlouvám autorce, mým editorům v časopisu Time a všem čtenářům."

Následně vydal prohlášení časopis Time, v němž Zakariovu omluvu přijímá, ale upozorňuje, že přehmat nelze jen tak přejít.

"Porušil naše vlastní standardy. Po publicistech vyžadujeme, aby jejich práce byla nejenom věcná, ale i původní. Musí jít nejen o jejich vlastní názory, ale i vlastní slova. V důsledku toho Fareedovi pozastavujeme na měsíc sloupek - až do dalšího přezkumu."

V CNN začali okamžitě zkoumat poslední Zakariovy počiny. A zjistili, že k opsanému tématu publikoval na web CNN kratší blog. V němž si opět - bez citací - zapůjčil práce Jill Leporeové. "Tento blog jsme již odstranili. CNN pozastavuje pořad Fareeda Zakarii a věc vyšetří," citoval z prohlášení CNN list The Huffington Post.

Online deník HuffingtonPost přinesl srovnání práce Fareeda Zakarii a Jill Leporeové.
Online deník HuffingtonPost přinesl srovnání práce Fareeda Zakarii a Jill Leporeové. | Foto: HuffingtonPost

Ten také připomněl, že nejde o první Zakariův prohřešek vůči etice. Publicista Jeffrey Goldberg jej obvinil, že bez udání zdroje citoval z jeho rozhovorů a tvářil se, že šlo o jeho vlastní zjištění.

Kdo je Fareed Zakaria

Zakaria je politolog původem z Indie (jeho rodištěm je Bombaj), který v roce 1982 odešel studovat do USA a usadil se tam. Bakalářský titul získal na univerzitě Yale, doktorát potom na Harvardu.

Vedoucím jeho disertační práce byl Samuel Huntington, před časem zemřelý politolog, který se proslavil knihou o střetu civilizací.

Osm let pracoval jako šéfredaktor prestižního odborného časopisu Foreign Affairs, dalších deset let řídil mezinárodní edici časopisu Newsweek. V září 2010, poté, co Newsweek změnil vydavatele, přešel ke konkurečnímu magazínu Time, pro nějž začal psát každotýdenní sloupek.

Od roku 2008 začal moderovat v televizi CNN pořad GPS. Talk show, kam přicházejí k velkým rozhovorům nejmocnější politici světa, jako je ruský prezident nebo čínský premiér, ale také nejvlivnější myslitelé současnosti (například zpovídal britského historika Nialla Fergusona či ekonoma Nouriela Roubiniho).

Zakaria se proslavil esejem o fenoménu neliberálních demokracií, který rozpracoval do knihy Budoucnost svobody (vyšla i česky), jeho definice demokracií, jejichž základní legitimitou jsou volby, se záhy stala předmětem výuky na katedrách politologie.

Další úspěch zaznamenala kniha Postamerický svět, Zakaria v ní popisuje přesun moci v globalizovaném světě směrem od západní civilizace k Asii.

Před začátkem druhého funkčního období George Bushe se o něm spekulovalo jako o kandidátovi na funkci ministra zahraničí. Původně podpořil americký zásah v Iráku, postupem času se však stal kritikem toho, jak se na něj Bushova administrativa připravila, a co pro USA, ale i blízkovýchodní region znamenal.

Před prezidentskými volbami v roce 2008 podpořil Baracka Obamu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy