Vrahovi z tramvaje 22 soud definitivně potvrdil 16 let

ČTK ČTK
8. 2. 2012 16:19
Událost se stala loni v noci ze 4. na 5. února na konečné zastávce tramvaje 22
Gilbert Ferguson Mc Crae u listopadového soudu
Gilbert Ferguson Mc Crae u listopadového soudu | Foto: Eliška Morochovičová

Praha - Za vraždu muže v tramvaji číslo 22 půjde Američan Gilbert Ferguson Mc Crae s konečnou platností na 16 let do vězení se zvýšenou ostrahou, rozhodl o tom ve středu Vrchní soud v Praze.

V odvolacím jednání tak potvrdil výši trestu, který muži loni v listopadu vyměřil pražský městský soud.

Cizinec zastřelil na počátku loňského února v Praze čtyřiatřicetiletého muže, který na něj předtím pokřikoval v baru. Mc Crae vinu od počátku popíral.

Událost se stala loni v noci ze 4. na 5. února na konečné zastávce tramvaje 22 v ulici Plk. Mráze. Řidič si po vystoupení cestujících všiml muže sedícího v přední části soupravy. Myslel, že spí, a chtěl ho vzbudit. Muž však měl střelnou ránu na hlavě, přivolaný lékař mu již nedokázal pomoci.

Svědek hádky muže jednoznačně identifikoval

Třiapadesátiletý Mc Crae muže zastřelil proto, že na něj začal v baru Ještěrka pokřikovat a nadávat mu. Cizinec nejprve nereagoval, poté však muže sledoval na zastávku I. P. Pavlova a nastoupil s ním do tramvaje. Na konečné stanici pak kolem 01:10 muže, který zřejmě spal, zblízka zastřelil.

Cizinec muže zabil nelegálně drženou zbraní. Při domovní prohlídce pak nalezli policisté u Američana další nezákonnou loveckou pušku a náboje psané na jeho manželku Sylvii Salterovou.

"Bylo jednoznačně prokázáno, že vražda byla spáchána zbraní ve vlastnictví obžalovaného," prohlásil předseda senátu Jiří Lněnička. Přístup k pistoli podle něj měli pouze Mc Crae se svou ženou.

Z výpovědi řidiče tramvaje a z kamerového záznamu pořízeného na zastávce pak vyplynulo, že vraždil muž. Řada svědků také vypovídala o předchozím konfliktu v baru, jeden z nich Američana jednoznačně identifikoval.

Podle cizince a jeho advokáta neměly soudy k Američanovu odsouzení dostatek důkazů. Oba muži zpochybňovali zejména posudek a výpovědi znalců z oboru balistiky. Mc Crae uvedl, že stejnou stopu jako jeho zbraň má řada dalších pistolí. Podle něj policisté a znalci manipulovali s důkazy a balistickou zprávou.

Vraždil kvůli malichernosti

Slováček dodal, že prohlídka v cizincově domě nebyla legální - nebyla dostatečně odůvodněná a policisté ji provedli v době, kdy byl Američan u výslechu. Policie také podle právníka porušila mužovo právo na obhajobu, když mu několik hodin odepírala možnost mluvit s advokátem.

"Obžalovaný si myslí, že mu všichni - svědci, policisté i experti - chtějí záměrně ublížit," reagoval na cizincovy argumenty Lněnička. Podle něj byla domovní prohlídka naprosto v pořádku, soud prý nepochybuje ani o závěrech balistického posudku.

Předseda senátu ve středu zamítl také odvolání státní zástupkyně, která požadovala pro Američana přísnější trest, navrhovala 18 let vězení. Tvrdila, že Mc Crae vraždil z malicherné pohnutky a nemá žádné morální zábrany. Podle soudce je však prvoinstanční verdikt adekvátní.

Obžalobě původně čelila také Salterová, žalobci ji vinili z nedovoleného ozbrojování. Pražský městský soud ji však osvobodil. Také v jejím případě odvolací senát rozhodnutí potvrdil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy