"Tímto vyjadřujeme nejen uznání a podporu novým laureátům této ceny, ale také posíláme vzkaz naděje milionům lidí, které reprezentují a pro které pracují. Lidská práva neznají hranice," uvedla předsedkyně PACE Liliane Mauryová Pasquierová ve Štrasburku.
Podobně výběr laureátů zhodnotil i ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. "Současné udělení ceny dlouholetému ujgurskému obhájci lidských práv a skupině mladých aktivistů bojujících za porozumění a smíření na západním Balkáně názorně ilustruje univerzální charakter lidských práv bez ohledu na geografii, náboženství, kulturu, věk či politické uspořádání," uvedl Žantovský v tiskové zprávě.
Čínský akademik Ilham Tohti (49) dostal cenu za to, že se přes 20 let zasazuje za zlepšení situace Ujgurů a dialog mezi etnickými skupinami v Číně. Dříve působil na pekingské univerzitě Min-cu zaměřené na etnické menšiny a byl členem vládnoucí komunistické strany. V roce 2014 byl v Číně odsouzen k doživotnímu trestu vězení, protože podle soudu prosazoval ukončení čínské nadvlády nad Ujgurskou autonomní oblastí Sin-ťiang, kterou obývá etnikum vyznávající převážně islám.
Mládežnická iniciativa za lidská práva (YIHR) byla založena v roce 2003 a snaží se o usmíření na Balkáně navazováním vztahů mezi mladými lidmi z různých etnik, oblastí a zemí.
Cena nesoucí jméno někdejšího českého a československého prezidenta, který zemřel v roce 2011, je dotována částkou 60 tisíc eur (asi 1,5 milionu korun). Jejím prvním laureátem se stal v roce 2013 běloruský disident Ales Bjaljacki. Loni ji dostal bojovník za lidská práva v Čečensku Ojub Titijev.