Jeden Si Ťin-pching vládne všem. Zmapovali jsme, jak Čína "stabilizuje" společnost

Čínu v posledních týdnech rozsvítila rudá barva. Je k vidění na autobusech, billboardech i obřích vlajkách. Prvního července si tato nejlidnatější země světa připomíná 100 let od založení komunistické strany. Ta je základním stavebním kamenem režimu, který vůči obyvatelům stále více přitvrzuje: soustavně utlačuje křesťany, muslimské Ujgury nebo zakazuje "škodlivé" webové stránky. Připomeňte si velkou grafiku, která čínské komunistické perzekuce mapuje.

Vládce ČínySi Ťin-pching

Si Ťin-pching se narodil v roce 1953 do rodiny vysoce postaveného komunisty, který měl na starosti stranickou propagandu. V době kulturní revoluce musel nastoupit do vězení a Si byl stranou poslán za manuální prací na venkov. Ani to ho neodradilo a v 80. letech se pustil do lokální politiky. Od roku 2013 je hlavou státu a v roce 2018 byl znovuzvolen. Parlament navíc mezitím zrušil limit dvou období, po které může být prezident v úřadu, Si Ťin-pching tak může vládnout neomezeně dlouho.

Ve své funkci se zaměřil na antikorupční kampaně, jejichž prostřednictvím se údajně zbavuje i potenciální konkurence, nebo na projekt novodobé Hedvábné stezky s názvem Pás a stezka. Od nástupu Siho do funkce prezidenta se zpřísňují perzekuce a režim výrazněji omezuje práva a svobody lidí. Utiskuje například křesťany, muslimské Ujgury posílá do převýchovných táborů. Organizace Human Rights Watch uvádí, že stav lidských práv v zemi je nejhorší od roku 1989, kdy ozbrojené složky krvavě potlačily demonstrace na Náměstí Nebeského klidu. Si je od dob Mao Ce-tunga první prezident, který si buduje kult osobnosti.

0milionů Číňanů má přístup k internetu
0milionů lidí, kteří v prosinci 2020 pracovali na dálku
0milionů lidí z vesnic má přístup na internet
0milionů lidí využívá internet v mobilu
0milionů platí mobilem

Ačkoliv je svoboda slova zaručena čínskou ústavou, funguje v zemi silná forma cenzury, která se od nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga postupně stupňuje. Úřady decimují jakékoliv snahy o opozici a členy strany naopak vyzývá k veřejné podpoře stranické politiky.

Svoboda internetu

Podle studie neziskové organizace Freedom House, která hodnotí svobodu internetu v 65 zemích, se Čína umístila na nejhorším možném místě.

V souvislosti s čínskou cenzurou internetu se mluví o velkém čínském firewallu – v přeneseném významu „Velké čínské informační zdi“, přes kterou neproniknou nežádoucí informace. Internet a obsah na něm kontroluje komunistická strana, která nevhodné příspěvky maže.

Co cenzoři na internetu mažou?

Na čínském internetu bylo podle dat z loňského podzimu zablokováno na deset tisíc stránek. Mezi nimi například:

Čínská vláda uznává pět náboženství: buddhismus, taoismus, katolickou církev, protestantství a islám. I přes jejich oficiální status, který jim deklaruje od roku 1982 ústava, nad nimi vláda drží kontrolu. Špicluje jejich členy, kontroluje financování i vydávané knihy. Ostatní neuznaná náboženská společenství režim označuje za kulty, podrobuje je policejním prohlídkách a jejich souvěrce v horších případech vězní, nebo dokonce mučí.

Hlavní náboženství v ČíněPřevažující vyznání podle provincií

Katolická církevOficiální i podzemní

Dlouhodobou snahou vládnoucí moci v Číně je redukovat katolickou církev na čistě státní instituci, která nebude řízena ze zahraničí, tedy bez vlivu Vatikánu. Státní souhlas k činnosti mají proto jen ti biskupové a kněží, jež působí v takzvaném Vlasteneckém sdružení čínských katolíků. Část čínských katolických věřících proto zůstává v neoficiálních strukturách podzemní církve, jež je věrná římskému papeži. Tato skrytá církev je ze strany moci silně pronásledovaná. V poslední době došlo k jistému uvolnění, s čímž souvisí provizorní dohoda Svatého stolce a Čínské lidové republiky ohledně jmenování biskupů. Soužití se státní mocí je pro církev ale stále obtížné. Stát například po kněžích a biskupech nyní požaduje takzvanou občanskou registraci, jež je v některých ohledech v přímém rozporu s katolickou vírou.

Křesťanů přibývá

Podle odhadů by měl nejvyšší počet křesťanů do roku 2030 žít právě v Číně.

Rok od roku horší

Zatčených křesťanů

0
0

Zákroků proti kostelům

0
0

Čínští křesťané prchají i do Česka

V roce 2016 do Česka z Číny uprchly desítky pronásledovaných čínských křesťanů a požádaly zde o azyl. České úřady mezinárodní ochranu většině z nich neudělily.

Jedna čínská křesťanka, která uprchla do Česka, popsala, jakému zacházení byla ve své zemi vystavena. Její výpověď citujeme z rok starého rozsudku krajského soudu v Ostravě, který se ženy zastal a uznal její odvolání proti neudělení českého azylu. Dokument má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Výpověď

zobrazit více

Další případy pronásledování křesťanů

Některá čínská města zřídila speciální schránky, kam mají lidé házet informace o nelegálních náboženských aktivitách. K tomuto účelu vytvořila i speciální telefonní linky.

květen 2018

Policisté zatkli sto věřících za účast na kázání v jedné z nejhlasitějších neoficiálních církví. Většina z nich byla poté propuštěna, pastor se ženou ve vězení zůstali a čelí žalobě za podvracení státní moci.

prosinec 2018

Nejméně čtyři města vydala zákaz vyvěšování vánoční výzdoby v obchodech a školách. Místo toho byli lidé vyzváni k tomu, aby se více soustředili na tradiční čínskou kulturu.

prosinec 2018

Li Paj-kuang, čínský právník, který obhajoval farmáře a křesťany, zemřel jen pár hodin poté, co šel do nemocnice na kontrolu s bolestí břicha. Smrt jinak zdravého 49letého muže lidskoprávní organizace označily za „mysteriózní“. Právník čelil kvůli své práci častým výhrůžkám smrtí, rok předtím ho kdosi zmlátil.

únor 2018

Jeden z největších evangelických kostelů v Číně v provincii Šan-si, který navštěvovalo až 50 tisíc lidí, byl počátkem loňského roku zdemolován dynamitem a těžkou technikou. Státní noviny napsaly, že jde o státní kampaň na likvidaci nelegálních budov.

leden 2018

Šedesát příslušníků policie vtrhlo na dětskou hodinu čtení Bible v jednom z neoficiálních kostelů. Policie poté zabavila majetek církve, který obsahoval až čtyři tisíce knih, a kostel uzavřela. Šlo o třetí uzavření kostela v měsíci.

prosinec 2018

Na západě Číny se nachází oblast Sin-ťiang, kde žije 11 až 15 milionů Ujgurů. Tato muslimská menšina má etnicky blíže k obyvatelům Kyrgyzstánu nebo Mongolska spíš než k etnickým Číňanům. Má vlastní jazyk, typická jídla a tamní lidé vypadají jinak.

Mapa provincie

0počet uvězněných Ujgurů
0pravděpodobný počet převýchovných táborů
0počet zbořených nebo přestavěných mešit

V posledních desítkách let ale rostlo napětí mezi Sin-ťiangem a čínskou vládou. Někteří Ujgurové v minulosti usilovali o nezávislost provincie a Peking naopak zvýhodňoval etnické Číňany. Dokonce jim nabízel peníze za to, když se do provincie nastěhují. Docházelo i k násilným protestům, kde se Ujgurové střetli s čínskými bezpečnostními složkami. Za více než deset let zemřelo přes dvě stě lidí.

Peking pak začal vydávat zákony omezující svobodu Ujgurů. Od roku 2017 posílá některé příslušníky této menšiny do převýchovných táborů.

Co musí Ujguři splňovat

  • nesmí nosit dlouhé vousy
  • musí posílat děti do čínských státních škol
  • nesmí pojmenovávat děti muslimskými jmény
  • musí poskytnout vzorek své DNA
  • musí si nechat nainstalovat do mobilů aplikaci, která je podle kritiků monitoruje
  • musí odevzdat státu půlku peněz utržených při prodeji nemovitosti
  • nesmí zakládat skupinové konverzace na sociálních sítích
  • nesmí používat jiné pozdravy než v čínštině
  • při porušení pravidel mohou skončit v převýchovném táboře

Výpovědi Ujgurů o tzv. převýchovných táborech

„Celou dobu jsem měl ruce a nohy svázané řetězem, který vážil sedm kilogramů. Nemohl jsem se mýt, neviděl jsem sluneční světlo. K jídlu jsem měl suché knedlíky a rýžový vývar. Abychom dostali alespoň to, museli jsme zpívat písně oslavující komunistickou stranu. Takhle probíhal každý den.“

Omir Bekali, který v převýchovném táboře strávil sedm měsíců, v rozhovoru pro Aktuálně.cz

„Jeden z vězňů mi ukázal jizvu způsobenou tím, jak ho pověsili ke stropu. Neměl žádné náboženské předměty, ale poté, co takhle visel celou noc, mi řekl, že by souhlasil s čímkoliv.“

muž pod pseudonymem Alim, který ze Sin-ťiangu unikl v roce 2017, popsal výslech pro deník The Guardian

„Dostávaly jsme injekce, brali nám vzorky krve a dávali nám léky, které jsme neznaly. Když jsme se zeptaly, co to je, potrestali nás. Žádná z žen neměla menstruaci, protože nám dávali speciální léky, které ji zastavily.“

Gulbahar Jelilova, která v převýchovném táboře strávila 15 měsíců, v rozhovoru pro server ABC News

Co o převýchovných táborech říkají čínské úřady?

„Vláda na krajské a vyšší úrovni smí zřídit vzdělávací a transformační organizace a dohlížející oddělení, jako jsou dobrovolná tréninková centra, aby vzdělávala a transformovala občany ovlivněné extremismem.“

nové znění zákona

„Sin-ťiangské protiteroristické a protiextremistické složky vytvořily nové způsoby, jak vyřešit symptomy a příčiny složitého globálního problému boje proti terorismu a měly by za to být chváleny.“

Čang Chan-chuej, náměstek ministra zahraničí

„Není tu nic takového jako převýchovné tábory.“

Chu Lien-che, jeden z nejvyšších představitelů Čínské komunistické strany

Poprvé o plánu zavést sociální bodovací systém začala čínská vláda veřejně mluvit v roce 2014. Není to jen databáze, ale celková ideologie, jak trestat a odměňovat občany. Na škále mezi A+++ až D jsou čínští občané odměňováni za příkladné chování. Pokud ztratí na důvěryhodnosti, dostanou se na černou listinu, což přinese trest například v podobě omezení práv.

Systém pracuje s veřejně dostupnými daty, jako jsou platební transakce, záznamy o vzdělání, zdravotní dokumentace a vše, co po sobě zanechá digitální stopu.

Podle čínské vlády by měl bodovací systém „zlepšovat integritu a úroveň důvěry v celé společnosti“. Plně zaveden měl být sice v roce 2020, zatím však stále nefunguje centrálně, ale jen v některých částech země.

Co pomůže a uškodí vašemu kreditu

PLUSY

  • staráte se o své rodiče
  • šetříte přírodní zdroje a recyklujete
  • dosáhli jste výrazného úspěchu v podnikání
  • darovali jste peníze na charitu
  • pomáháte jako dobrovolník
  • nějaký váš čin byl označen za hrdinský
  • VYSOKÁ DŮVĚRYHODNOST

  • více možností najít si zaměstnání
  • lepší podmínky na získání půjčky
  • ubytování v lepších hotelech
  • sleva na účet za teplo
  • MINUSY

  • máte zápis v trestním rejstříku
  • porušili jste zákon nebo jiné nařízení
  • šířili jste falešné informace
  • přeskočili jste turnikety v metru a jeli načerno
  • jeli jste autem na červenou
  • poškodili jste sdílené kolo
  • ČERNÁ LISTINA

  • dočasně přijdete o možnost koupit si letenku
  • nemůžete podnikat
  • nezískáte půjčku nebo lepší pojištění
  • nformace o vás a vašich přestupcích budou zveřejněny
  • Výsledky z roku 2018Kdy bylo do systému zapojeno 30 oblastí

    0lidí si nemohlo koupit letenky
    0lidí si nemohlo koupit lístky na vysokorychlostní vlak
    0lidí splatilo své předchozí dluhy nebo daně, aby se vyhnuli potrestání

    Homosexualita v Číně není trestným činem od roku 1997 a na začátku nového tisíciletí přestala být vnímána i jako duševní nemoc. Přesto zákony proti diskriminaci na základě sexuální orientace v zemi neexistují. Stejnopohlavní páry tu nemohou být sezdány a nemají povolenou adopci, oproti České republice tu navíc neexistuje ani registrované partnerství.

    Mnoho lidí svou sexuální orientaci tají, proto neexistují ani přesnější čísla. Podle OSN je jen pět procent Číňanů z LGBT+ menšiny ochotných o své sexuální orientaci veřejně mluvit. To se ale začíná pomalu měnit s mladou generací, protože je otevřenější a odmítá vnímat homosexualitu jako nemoc.

    Podle OSN čelí největším formám diskriminace transsexuálové. Strach z reakce vlastní rodiny vede často k falešným manželstvím.

    0transsexuálů zažilo úplné odmítnutí od své rodiny
    0transsexuálů se sebepoškozuje
    0transsexuálů se pokusilo o sebevraždu

    Fenomén falešných manželství

    V Číně bývá časté, kdy lesby a gayové spolu uzavírají manželství jen proto, aby uspokojili očekávání své rodiny a okolí. Taková manželství pak fungují převážně o svátcích a jiných příležitostech, kdy potomci jezdí na návštěvu k rodičům, nebo na firemních akcích, kde se dotyční obávají, že by jejich sexuální orientace mohla stát v cestě povýšení. „Manželé“ jinak bydlí odděleně, každý se svým skutečným partnerem.

    Oficiální statistiky ohledně počtu falešných manželství neexistují. Očekává se však, že jich přibývá, například kvůli rostoucímu počtu webových stránek, které pomáhají s hledáním falešných manželů a manželek. Jedna z těch největších Chinagayles.com uvádí, že během více než deseti let pomohla uzavřít až 50 tisíc svazků.

    Stejně tak je v Číně časté, že gayové a lesby jsou sezdáni s někým, kdo jejich skutečnou sexuální orientaci vůbec nezná. Podle studie čínské univerzity v Čching-tao z roku 2012 bylo až 90 procent z 20 milionů gayů, kteří se do jejich studie zapojili, ve svazku se ženou, která o jejich sexuální orientaci nevěděla. Lesbami se studie nezabývala.

    Co zažívají sami Číňané

    „Během každé mše duchovní obcházejí věřící s krabicí pro dary. Jednou mě poznali a odmítli můj dar přijmout. Byl to pro mě šok. Nevím, jestli si mysleli, že peníze od lidí jako já jsou špinavé, ale už nikdy jsem se nevrátil.“

    výpověď homosexuála ze studie Rozvojového programu OSN

    „Moje matka mě zatáhla na psychiatrické oddělení, kde jí dva ze tří doktorů navrhli, abychom to konzultovali s psychology, protože můj stav není duševní nemoc. Třetí navrhl léčení elektrošoky.“

    výpověď bisexuálky ze studie Rozvojového programu OSN

    „Můj otec zjistil, že jsem ve vztahu s mužem, a opakovaně mi volal a urážel homosexuály. Viděl homosexualitu jako nemoc a chtěl mě vzít k specialistovi na ,léčení‘ této nemoci. Rodiče mi pořád představují dívky, které poznali přes příbuzné nebo kolegy, a nutí mě, abych se oženil a měl děti.“

    výpověď gaye ze studie Rozvojového programu OSN

    „Ve firmě, kde jsem dříve pracovala, jsme s kolegyněmi chodily na oběd. Když se dozvěděly, že jsem lesba, řekly, že to akceptují. Už mě ale nikdy na oběd nepozvaly.“

    výpověď lesby ze studie Rozvojového programu OSN

    Hongkong

    Podle dohody z roku 1997 má Hongkong do roku 2047 zůstat autonomním územím a vzájemné vztahy mají fungovat na bází “jedna země, dva systémy”. Od nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga k moci se ale nátlak na město stupňuje. Jednou ze svobod měly být i demokratické volby. Čína je ale v roce 2014 nepovolila a následovaly dva měsíce protestů známé jako Deštníková revoluce. Kvůli návrhu zákona o vydávání zločinců do Číny začaly letos na jaře protesty proti vzrůstajícímu vlivu Pekingu na Hongkong. Jedné z největším demonstrací se zúčastnily až dva miliony obyvatel sedmi milionového města. Vliv nad Hongkongem posílila Čína 1. července 2020, kdy zavedla zákon, kterým může potrestat odpůrce režimu. Zatčeni za jeho porušení už byli prodemokratičtí politici, novináři i účastníci demonstrací.

    Tchaj-wan

    Ačkoliv má Tchaj-wan - oficiálním názvem Čínská republika - samostatnou vládu, Čínská lidová republika ostrov vnímá jako jednu ze svých provincií. Proto nemá Tchaj-wan mezinárodní uznání většiny zemí včetně Česka. Pevninská vláda nabídla Tchaj-wanu uplatnění stejného principu “jedna země, dva systémy”, který má dohodnutý s Hongkongem, Tchaj-wan to ale odmítá. Na začátku letošního roku Si Ťin-pching prohlásil, že by státy měly usilovat o sjednocení a že Čína je připravena použít vojenskou sílu, pokud se Tchaj-wan pokusí o vyhlášení nezávislosti.

    Tibet

    Tibet, který se nachází na západě Číny, byl nezávislý, než ho na počátku 50. let Čína obsadila. Povstání, které následovalo, čínská armáda krvavě potlačila a zemřelo při něm více než 80 tisíc Tibeťanů. Jejich duchovní vůdce Dalajláma musel uprchnout ze země. Tibet získal označení čínská autonomní oblast, která mu měla zaručit větší rozhodovací pravomoci. Ve skutečnosti jsou svobody Tibeťanů soustavně potlačovány.

    Jihočínské moře

    Další sporné území, na které si Čína dělá nárok, jsou ostrovy v Jihočínském moři. O ně se pře s Tchaj-wanem, Malajsií, Vietnamem, Filipínami a Brunejí. Oblast je důležitá pro rybolov i námořní dopravu, například pro dopravní lodě převážející potraviny do Spojených států, nebo kvůli bohatým zásobám nerostných surovin. Přestože mezinárodní soud nenašel žádný historický důvod, proč by mělo území spadat pod Čínu, země v oblasti staví umělé ostrovy a vojenské základny. Podle odborníků Čína na ostrovy umístila i protiletadlové rakety.

    Čínu v posledních týdnech rozsvítila rudá barva. Je k vidění na autobusech, billboardech i obřích vlajkách. Prvního července si tato nejlidnatější země světa připomíná 100 let od založení komunistické strany. Ta je základním stavebním kamenem režimu, který vůči obyvatelům stále více přitvrzuje: soustavně utlačuje křesťany, muslimské Ujgury nebo zakazuje "škodlivé" webové stránky.
    Autor Jana Václavíková, Denis Chripák, Pavlína Nouzová, Jan Hejl