Castrův odpůrce vyhladověl ve vězení až k smrti

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 2. 2010 8:10
Kubánský disident zemřel na následky 85 denní hladovky, kterou držel ve vězení
Kubánský diktátor Raúl Castro
Kubánský diktátor Raúl Castro | Foto: Reuters

Havana - Jeden z předních kubánských disidentů a představitelů opozice Orlando Zapata Tamayo včera zemřel v důsledku hladovky, kterou po 85 dnů držel ve vězení, kde byl Castrovým režimem držen už od roku 2003.

O smrti jednoho z vůdců opozice proti diktátorskému režimu na Kubě informovala organizace Amnesty International.

Dvaačtyřicetiletý Tamayo chtěl svou hladovkou upozornit na nespravedlivé věznění disidentů a snažil se dosáhnout jejich propuštění. Nakonec už byl ale natolik vysílen, že musel být převezen do nemocnice, kde následně zemřel.

Podle serveru BBC, který se odkazuje na agenturu EFE, zemřel před 16. hodinou místního času, tedy před 22. hodinou našeho času. 

Orgando Zapata Tamayo je po téměř čtyřiceti letech prvním aktivistou, který se na protest proti kubánskému režimu vyhladověl k smrti. Posledním disidentem, který zemřel stejnou smtí byl podle amerického listu El Nuevo Herald Pedro Luis Boitel, student a básník, který podlehl následkům hladovky v roce 1972.

Podle nelegální, ale tolerované kubánské organizace Komise pro ochranu lidských práv je v současné době v kubánských věznicích drženo asi 200 politických vězňů, což je asi o třetinu méně, než když Raul Castro přebíral moc po svém bratrovi Fidelovi.

 

Právě se děje

Další zprávy