Osmdesátiletý Castro se zotavuje po náročné operaci, kterou podstoupil na konci července kvůli krvácení do zažívacího traktu.
"Nepřátelé mě budou muset vzkřísit"
Televize ho ukázala, jak telefonuje, vystupuje z výtahu a čte si deník Granma, který je listem Komunistické strany Kuby. Na sobě měl Fidel sportovní kombinézu se jmenovkou F. Castro.
"Teď když mě naši nepřátelé předčasně prohlásili za umírajícího či mrtvého, jsem šťastný, že můžu poslat svým krajanům a přátelům na celém světě tento krátký filmový dokument." (...) Uvidíme, co budou říkat teď. Teď mě budou muset vzkřísit," říká kubánský lídr na videozáznamu.
Tvrdil dále, že je v kontaktu s vedením strany a státu a "snaží se být užitečným". Nezmínil se ale o tom, kdy se hodlá do nejvyšší funkce vrátit. Prezidentem byl dočasně v létě jmenován Fidelův bratr, pětasedmdesátiletý Raúl Castro.
Média nepřestávají spekulovat
Na smrt Fidela Castra pohlížejí s nadějí kubánští emigranti v USA, kteří doufají v možnost pádu režimu a nastolení demokracie a tržní ekonomiky na ostrově.
Informaci o rychle se zhoršujícím stavu Fidela Castra přinesl tento měsíc týdeník Time. S odvoláním na dobře informované zdroje v USA i na Kubě napsal, že kubánský diktátor trpí rakovinou žaludku v pokročilém stadiu a do politiky se již nevrátí.
Brazilský prezident Lula da Silva se dokonce nechal slyšet, že Castrovi zbývají do konce života už jen dny. Venezuelský prezident Hugo Chávez údajně tajně navštívil Havanu, aby dal svému příteli a spojenci poslední sbohem.
Castro stojí v čele Kuby od roku 1959, kdy se svými vojáky svrhl proamerický režim Fulgencia Batisty.
Na začátku devadesátých let odmítl změny ve východní Evropě, a Kuba tak zůstává jednou z pěti zemí, kde má komunistická strana na základě ústavy stále monopol na moc (dalšími jsou Čína, Vietnam, Laos a Severní Korea).