Zákazy kouření ničí kubánské doutníky

Reuters, dpa, man
7. 4. 2006 16:16
Havana/Lisabon - Jedna země za druhou uzákoňuje drastické omezení míst, kde si kuřáci mohou zapálit. Tento vývoj sledují s hrůzou kapitáni kubánského tabákového průmyslu.
Kubánským doutníkům asi nastávají v Evropě zlé časy.
Kubánským doutníkům asi nastávají v Evropě zlé časy. | Foto: cigarsofcuba.com

Letos už od 1. ledna omezilo možnost kouřit na veřejnosti Španělsko, od poloviny roku 2007 má přísný zákon platit také ve Velké Británii.

A dnes se přidalo Portugalsko.Vláda navrhla, aby od příštího roku už nesměli Portugalci kouřit na všech veřejných místech. Navíc mají být povinně na cigaretových krabičkách zobrazeny drastické záběry plic kuřáků, napadených rakovinou.

Za porušení zakazu hrozí pokuta až tisíc eur. Zařízení, která nebudou dohlížet na dodržování zákazu (například restaurace), pak mohou čelit pokutě až 2 500 eur.

Právě Evropa je pro kubánské výrobce cigár a doutníků význammým odběratelem. Z jednotlivých zemí pak bylo pro Kubánce vůbec největším trhem Španělsko.

Infobox

Kouření na zastávce

KTERÉ ZEMĚ UŽ PŘIJALY PŘÍSNÉ PROTIKUŘÁCKÉ ZÁKONY

 

Irsko, Některé státy USA, Itálie, Belgie, Švédsko, Španělsko, Skotsko, Ukrajina, Argentina, Uruguay, Bangladéš, Indie, Hongkong, Singapur,

Zboží leží na pultech

Kubánský výrobce Habanos S.A., který vlastní společně kubánský stát a francouzsko-španělská společnost Altadis, očekává už letos velmi špatný rok.

"Prodejcům ve Španělsku už leží zboží na pultech a ve skladech déle než dříve," řekl agentuře Reuters viceprezident firmy Javier Terres.

Kubánci se hodlají přeorientovat z evropských trhů tam, kde mají jejich cigarety a doutníky perspektivu. Na Blízký východ a Asii.

Díky tomu, že kubánský komunistický režim má s čínskou vládou velmi dobré vztahy, mají kubánské tabákové firmy šanci na čínský trh proniknout.

Fidel Castro.
Fidel Castro. | Foto: Reuters

Šancí je Čína

V zemi jsou už jsou čtyři reprezentativní obchody Casa del Habano, pátý se otevře příští rok. Přitom Kubánci počítají s tím, že v Číně vláda ke kuřákům ani v budoucnosti nebude tak tvrdá jako vlády v jiných zemích.

"Kubánské doutníky si v Číně stále kupují spíše cizinci, příliš mnoho Číňanů si je zatím nemůže dovolit. Ale to se samozřejmě jednoho dne změní," říká hongkongský obchodník David Tang, zástupce Habanos S.A. pro Asii.

Kuba vyveze ročně 160 milionů doutníků, což je téměř polovina celosvětové produkce. Jde o jedno z mála životaschopných průmyslových odvětví na Kubě.

Vládnoucí režim sice loni formálně zakázal kouření na veřejných místech. Není však vůbec dodržováno. Diktátor Fidel Castro býval silným kuřákem, ale poslední cigáro si údajně zapálil v roe 1985. Od té doby nekouří.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely na tři hodiny dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší byla ráno zhruba tři hodiny uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odkláněla dopravu na sjezdu číslo 41 u Dubence, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 05:30. Podle mluvčí do sebe při jedné jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy