Castro po operaci "promluvil" k národu

Red Zah, ČTK
2. 8. 2006 7:30
Havana - Osmdesátiletý kubánský prezident vzkázal lidu, že jeho stav je stabilní a že má dobrou náladu.

Castro kvůli krvácení ve střevech poprvé od roku 1959, kdy se chopil moci, opustil - byť dočasně - svou funkci. Jeho prohlášení přečetl moderátor státní televize. "Cítím se docela dobře, ale celkový vývoj zdravotního stavu vyžaduje určitý čas," uvedl v prohlášení Castro. "Pokud jde o náladu, tu mám skvělou," ujistil a omluvil se, že nemůže sdělit více podrobností. Hrozba, kterou pro Kubu představují Spojené státy, si vynucuje držet můj zdravotní stav jako státní tajemství, řekl kubánský vůdce.

Ten kvůli zákroku převedl v noci na včerejšek dočasně svoje pravomoci na mladšího bratra Raúla Castra.

Infobox

Zdravotní potíže Fidela Castra

  • polovina 80. let - Ze zdravotních důvodů přestal kouřit doutníky.
  • 22. října 1997 - Podle amerického tisku byl Castro v nemocnici s podezřením na mozkovou příhodu. Podle kubánských chirurgů, kteří uprchli z Kuby, byl Castro naléhavě hospitalizován s příznaky dramatického zvýšení krevního tlaku. 
  • 23. června 2001 - Po dvou hodinách veřejného projevu v Havaně krátce omdlel. O několik minut později se na pódium vrátil a indispozici svedl na sluníčko a únavu.
  • prosinec 2002 - Týden upoután na lůžko kvůli infekci, jež mu po hmyzím bodnutí způsobila otok levé nohy.
  • 14. května 2004 - Na masové manifestací v Havaně proti politice Spojených států vypadal zesláble a chodil s obtížemi, opíral se o dalšího účastníka pochodu.
  • 21. října 2004 - Před televizními kamerami upadl na schodech památníku Che Guevary ve městě Santa Clara. Zranil si pravou paži a levé koleno, které mu bylo operováno.
  • 17. listopadu 2005 - Americká CIA zveřejnila závěry svého posudku Castrova zdravotního stavu - trpí prý Parkinsonovou chorobou. Castro informaci popřel.
  • 31. července 2006 - Kvůli krvácení ve střevech podstoupil operaci a musí několik týdnů odpočívat.

Roky Castrovy vlády

  • 1959 - svržen Batistův režim, Castro vytváří revoluční vládu, znárodnění
  • 1961 - USA přerušují s Kubou politické a hospodářské styky
  • 1962 - karibská krize
  • 1991 - kolaps kubánské ekonomiky
  • 1994 - umírněné ekonomické reformy (povolen vstup zahraničního kapitálu)

Ještě minulý týden přitom Castro podle agentury Reuters žertoval, že plánuje vládnout Kubě minimálně do svých sta let.

Předseda parlamentu Ricardo Alarcon se snažil rozptýlit spekulace, které kolují hlavně mezi kubánskými exulanty na Miami. Ti začali šířit informace, že kubánský vůdce je již mrtev, a nelíčeně se z toho radovali. Alarcon kubánské tiskové agentuře Prensa Latina řekl, že vůdce je znám tím, že bojuje až do úplného konce. "Konec je ale stále ještě velmi daleko," zdůraznil.

Jen pár hodin před oznámením Castrova onemocnění poskytl miamské televizi rozhovor americký prezident George Bush. Castrovu vládu označil za tyranský režim a zopakoval, že jeho cílem je Kubánce osvobodit.

Americká pobřežní hlídka na nejnovější vývoj na Kubě zatím nijak nereagovala. "Nezaznamenali jsme žádné náznaky, že bychom se měli připravit na masovou migrační vlnu," řekl CNN její velitel Jeff Carter.

Fidelův bratr Raúl, který se dočasně ujal jeho pravomocí, je považován za politicky radikálnějšího, než je kubánský vůdce. V roce 2001 vyzval Spojené státy, aby uzavřely mír s Kubou, dokud je Fidel naživu. Později, za jeho nástupců, už prý bude jednání tvrdší.

Poprvé bez funkce

Castro, kterému bude v srpnu 80 let a vládne Kubě od revoluce 1959, předal svému pětasedmdesátiletému bratrovi funkci prvního tajemníka komunistické strany, vrchního velitele ozbrojených sil a předsedy státní rady (vláda). Raúl je ministrem obrany a očekávaným nástupcem velkého kormidelníka.

Podle odborníků může Castro trpět rakovinou tlustého střeva, výchlipky střevní stěny či nějakou cévní anomálií. V případě rakoviny by Castro musel nicméně lehce krvácet již zhruba deset dní, což mohl ovšem z politických či jiných důvodů také zatajit. Krvácení do zažívacího systému může také vycházet z výchlipek a v případě zánětu postihnout tlusté střevo jako důsledek zvýšeného tlaku při oslabení střevní stěny. Vyloučit nelze ani komplikaci žaludečních vředů.

Castro v prohlášení sdělil, že se zřejmě příliš vyčerpal při nedávné cestě na summit jihoamerických prezidentů a při vystoupeních doma.

"Dny a noci zaplněné neustálou prací beze spánku způsobily, že moje zdraví, které odolalo tolika zkouškám, zdolal extrémní stres a přetížení. To způsobilo akutní střevní krizi s velkým krvácením, které mě donutilo podrobit se složité chirurgické operaci," uvedl kubánský prezident.

"Po operaci musím zůstat několik týdnů v klidu, a proto jsem předal svoje vládní funkce Raúlovi. Ale je to jen dočasné," uvedl Castro.

Emigranti v Miami slaví

Kubánští emigranti v americkém Miami začali okamžitě poté, co se dozvěděli zprávu o Castrově operaci, oslavovat v ulicích města. Jezdili auty, troubili a mávali kubánskými vlajkami.

Castrovo rozhodnutí berou mnozí z nich jako znamení jeho nadcházející demise. Někteří však zůstávají skeptičtí, protože v minulosti už několikrát probleskly zvěsti o Castrově odstoupení.

"I kdyby zemřel, nemyslím, že by Kuba byla svobodná," poznamenal 43letý Lázaro Lorenzo, jemuž se podařilo opustit ostrov v roce 1980, kdy Castro nechal dočasně otevřít přístav Mariel a řekl Kubáncům, že mohou odejít.

Jde nicméně o první takové prohlášení kubánské vlády. "Nepřečetl prohlášení sám, což napovídá, že se něco děje," dodal však Lorenzo.

Odložená oslava narozenin

Castro požádal, aby oslavy jeho narozenin byly z 13. srpna přesunuty na 2. prosince, kdy se bude slavit i 50. výročí revolučních ozbrojených sil. 

Kubánci sledují na televizní obrazovce informace o Castrově zdravotním stavu.
Kubánci sledují na televizní obrazovce informace o Castrově zdravotním stavu. | Foto: Reuters

Kubánský prezident má předsedat hnutí nezúčastněných na příštím summitu, který se bude konat v Havaně od 11. do 16. září.

Kolem Castrova zdravotního stavu a v té souvislosti i budoucnosti Kuby se začaly rojit dohady poté, co v roce 2001 omdlel během projevu.

Poslední zdravotní příhodu zažil Fidel Castro v říjnu 2004, kdy si při pádu rozbil levé koleno a pochroumal pravou ruku. Najevo to vyšlo ale až po několika týdnech.

Jeho bratr Raúl v červnu prohlásil, že komunistická strana bude vládnout Kubě a rozvíjet socialistickou společnost i poté, co Fidel Castro už tady nebude.

"Nemám pochyby, že náš lid bude bojovat do poslední kapky krve, aby uhájil tento historický proces," vzkázal Fidel Castro, šéf jedné z pěti posledních komunistických zemí na světě.

 

Právě se děje

Další zprávy