Raúl? Menší a krutější odrůda bratra

ČTK
1. 8. 2006 11:23
Havana - Raúl Castro byl vždy byl nejvěrnějším spojencem staršího bratra. Ten ho neformálně jmenoval svým nástupcem už tři měsíce po revoluci v roce 1959

Tichý muž i bez bratrova umění energických projevů tahá za nitky kubánské politiky přes 40 let. Postrádá však nejen bratrovo charisma a politickou obratnost, ale i Fidelovo donedávna železné zdraví.

Raúl Castro je o pět let mladší a o hlavu menší než Fidel. Místo plnovousu nosí knír. Politicky je radikálnější. V roce 2001 vyzval Spojené státy, aby uzavřely mír s Kubou, dokud je Fidel naživu. Později, za jeho nástupců, už prý bude jednání tvrdší.

Otec poprav desítek zrádců

Jako osobnost je Raúl údajně také krutější. Odpůrci ho viní hlavně z procesů v 60. letech, při nichž byly popraveny desítky "zrádců revoluce".

Raúl chodil stejně jako bratr do jezuitské školy. Poté krátce studoval na Havanské univerzitě a zapojil se do levicového studentského hnutí.

Od svých 21 let bojoval společně s bratrem proti Batistově diktatuře. Za neúspěšný útok na Moncadova kasárna v Santiagu de Cuba byl v roce 1953 odsouzen k 15 letům vězení, o dva roky později byl amnestován. S bratrem uprchl do Mexika a USA, kde získávali další spolubojovníky.

Raúl Castro hrál důležitou roli také v karibské krizi na počátku 60. let, jejímiž hlavními aktéry byli jeho bratr Fidel a sovětský vůdce Nikita Chruščov
Raúl Castro hrál důležitou roli také v karibské krizi na počátku 60. let, jejímiž hlavními aktéry byli jeho bratr Fidel a sovětský vůdce Nikita Chruščov | Foto: Wikipedia

V roce 1956 se s 81 revolucionáři vylodili v rodné provincii Oriente na jihovýchodním pobřeží Kuby. Batistovi vojáci jim připravili tvrdé uvítání. Pouhých 12 přeživších se ukrylo v horách Sierra Maestra a vytvořilo jádro povstalecké armády. Raúl řídil jednu frontu a organizoval generální štáb a letectvo. Na počátku roku 1959 vítězně obsadili Havanu.

Po revoluci se stal ministrem revolučních ozbrojených sil, roku 1962 vicepremiérem a o deset let později prvním vicepremiérem a později i druhým mužem státní rady. 

Vyjednal rozmístění sovětských raket

Jako ministr obrany vyjednal v roce 1962 rozmístění sovětských jaderných raket na Kubě. Vypukl konflikt s USA a svět se ocitl na pokraji jaderné války, dokud Sovětský svaz rakety nestáhl.

V 90. letech ukázal Raúl jistou flexibilitu v hospodářském řízení. Po odstřižení ekonomické pomoci ze sovětského bloku zaváděl omezené tržní reformy. Vojenské jednotky produkovaly a prodávaly potraviny a také provozovaly turistickou společnost. Své diplomatické schopnosti Raúl prokázal v sedmiměsíčním boji o návrat kubánského chlapce Eliána Gonzáleze z USA zpět na Kubu před šesti lety.

O jeho soukromém životě se ví jen málo. V roce 1959 se oženil. Manželka Vilma, vyučená chemička, po revoluci vybudovala Federaci kubánských žen.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy