Putin si dodává sebevědomí. V provokativním "vzkazu" Západu nechybí ani Česko

bb bb
1. 5. 2024 6:00
Po celý květen si Rusové mohou prohlížet západní techniku, kterou vojáci kremelského režimu ukořistili na Ukrajině. Vozidla a zbraně vystaví v moskevském Parku vítězství, což je skanzen, který jinak připomíná porážky nacistického Německa.
Moskva připravila výstavu ukořistěné západní vojenské techniky z Ukrajiny. | Video: Asociated Press

Z ukořistěných vozidel jde například o německý tank Leopard, americké bojové vozidlo pěchoty Bradley, švédské bojové vozidlo pěchoty CV90 a francouzské obrněné vozidlo AMX-10 RC, uvedl ruský list Kommersant. Ministerstvo obrany láká na více než 30 kusů vojenské techniky vyrobené v Austrálii, Rakousku, Velké Británii, USA, Turecku, na Ukrajině, ve Francii, Finsku, České republice, na Slovensku, ve Švédsku a Jihoafrické republice.

Přehlídka je koncipovaná jako oslava úspěchu ruské armády proti ukrajinským vojákům a "kolektivnímu Západu." Podle některých zahraničních médií to může být i vnímáno i jako provokativní vzkaz ruského prezidenta Vladimira Putina spojencům napadaného státu. Výstava se koná jen pár dní poté, co američtí politici po dlouhých odkladech schválili vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů. Samotní Rusové přišli dle různých zdrojů o víc než 2 tisíce tanků a přes 4 tisíce bojových vozidel. 

Ruská média už ve čtvrtek zveřejnila záběry, na nichž je v Moskvě vidět technika NATO. Výstava se bude konat v době, kdy se uskuteční vojenská přehlídka na Rudém náměstí. Ta každoročně probíhá 9. května na počest Dne vítězství v druhé světové válce, kterou Rusové nazývají Velkou vlasteneckou válkou.

Den vítězství připomene davům prezident Vladimir Putin. Ruský vůdce ho obvykle využívá k tomu, aby předvedl vojenskou sílu země. Loni, v době druhého roku ruské agrese na Ukrajinu, byla přehlídka minimalistická. Průvodu se z tankové techniky zúčastnil pouze jeden starý sovětský T-34, píše server Newsweek.

Na přehlídce se také objevily raketové systémy Jars, S-400 a Iskander-M. Tradiční leteckou část přehlídky Rusové zrušili. "Byla jednou z nejmenších v ruské historii, trvala méně než 10 minut," uvedl loni v květnu na síti X, dříve Twitteru, Anton Geraščenko, bývalý poradce ukrajinského ministra vnitra.

Nejméně 23 ruských měst loni přehlídky dokonce zrušilo. Někteří regionální představitelé se odvolávali na "obavy ohledně bezpečnosti". Letos již místní úřady v několika ruských regionech zrušily tradiční průvody, informoval nezávislý ruský zpravodajský server Meduza.

"Západ to měl vidět." Na Ukrajině selhala zbraň, od které si spojenci hodně slibovali. (Celý článek s videem zde)

Tank M1A2 Abrams americké výroby nedaleko Avdijivky pravděpodobně zasáhl ruský dron. Na videu je vidět tříčlenná posádka, která uniká z hořícího tanku | Video: Telegram/odshbr79_bot
 

Právě se děje

Další zprávy