Paříž - Redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo v noci někdo podpálil.
Ke žhářskému útoku, při němž sice nebyl nikdo zraněn, ale shořelo veškeré vybavení kanceláří, se zatím nikdo nepřihlásil.
Vzhledem k tomu, že se terčem posledních útoků magazínu stal islám, je podle policie pravděpodobné, že na redakci zaútočili radikální islamisté.
Ti jsou na zesměšňování své víry a proroka Mohameda hákliví. A to, že právě jej redaktoři uvedli jako šéfa posledního vydání, je mohlo vyprovokovat.
Skutečný šéfredaktor Philippe Val ovšem na žerty náladu nemá. "Žádný časopis už nemáme, všechno shořelo," řekl podle BBC krátce poté, co spatřil trosky redakce.
Provokativní bylo i prohlášení, že je číslo zaměřeno na islám kvůli vítězství islamistů v nedávných tuniských volbách. Poslední vydání navíc nevyšlo pod názvem Charlie Hebdo, ale Charia Hebdo, čímž autoři naráželi na islámské právo šaría.
Sto ran, jestli nebudete mrtví smíchy
Na titulní straně časopisu byl obrázek radujícího se proroka se slovy: "Sto ran, jestli nebudete mrtví smíchy!" Číslo pak obsahovalo mimo jiné "Mohamedův úvodník" s titulkem Předkrm halal. Na poslední straně byla kresba znázorňující proroka s červeným klaunským nosem a prohlášením "Ano, islám a humor jdou k sobě".
Podle svědka, na něž se odkazuje agentura AFP, žhář vhodil do okna jedné z kanceláří tzv. Molotův koktejl, od něhož se vznítila technika. "Shořelo všechno," dodal stručně.
Bez povšimnutí útočníků nezůstaly ani webové stránky časopisu, na něž hackeři umístili vzkazy v angličtině a turečtině. "Není jiného Boha kromě Alláha," napsali.
Bagatelizovat islám je životu nebezpečné
Utahovat si z islámu nebo důležitých postav víry může být životu nebezpečné, a to nejen v muslimských zemích, ale i v Evropě. Své o tom ví například karikaturista dánského deníku Jylland Posten, jenž si v roce 2005 vzal na mušku rovněž Mohameda.
Kurt Westergaard unikl už nejméně třem útokům, přičemž při ataku mladého Somálce ozbrojeného sekerou unikl smrti o vlásek. Má neustálou policejní ochranu a ve strachu z teroristických útoků žije i celá redakce.
To nizozemský dokumentarista Theo Van Gogh takové štěstí neměl a před lety zaplatil za svůj protimuslimský film životem.
Rozhořčené reakce nedávno vyvolalo také zlehčování smrti Usámy bin Ládina. Islámští radikálové vyzvali na internetu své americké následovníky k likvidaci známého televizního moderátora Davida Lettermana.