CARE odmítá vozit do Afriky americké jídlo

Roman Staněk
16. 8. 2007 18:30
Pomoc je nesmyslná, tvrdí velká nezisková organizace
Americký voják předává balíčky s jídlem, distribuované americkou neziskovou organizací Bread for the world (Chléb pro svět).
Americký voják předává balíčky s jídlem, distribuované americkou neziskovou organizací Bread for the world (Chléb pro svět). | Foto: Bread for the world

Atlanta - Jedna z největších charitativních organizací na světě, americká CARE, se rozhodla nepřijmout 45 milionů dolarů (asi 900 milionů korun) od americké vlády.

Podle ní je totiž americká potravinová pomoc, která sytí přes 70 milionů hladovějících, neefektivní. Mnohdy prý může Afričanům dokonce více uškodit než pomoct.

Vysoce dotované produkty amerických farem, které se prodávají na trzích v afrických zemích, totiž podle CARE ničí místní produkci.

"Pokud dostanou jídla více, než potřebují, pomoc zlikviduje produkci, která v té zemi ještě je. Podnikatelé se půjdou postavit do zástupu hladovějících. Proč by pěstovali, když to stejně neprodají a mohou to získat zadarmo od světa," vysvětluje odborník na Afriku Martin Kovář.

Tuny jídla dovážené do Afriky na sobě mají logo US Aid a nápis
Tuny jídla dovážené do Afriky na sobě mají logo US Aid a nápis | Foto: Aktuálně.cz

Rozhovor o problémech Afriky si přečtěte ZDE

Místo peněz dotované jídlo

Americký systém potravinové pomoci je následující: Vláda nakupuje potraviny od amerických zemědělských firem, ty nakládá na lodě a převáží do Afriky. Tam je většinou rozdává v obalech s velkou americkou vlajkou či nápisy "od amerického lidu".

Humanitární organizace také dostávají potraviny jako nepřímou formu financování. Produkty pak prodávají na místních trzích v nejchudších zemích. Výtěžek z prodeje používají na dotování svých programů proti chudobě.

CARE
Autor fotografie: CARE

CARE

Americká CARE patří mezi největší privátní humanitární organizace na světě. Byla založena v roce 1945 bezprostředně po skončení 2. světové války a pomáhala těm, co přežili válečné běsnění. Sídlo má v Atlantě ve státě Georgia.

Podle deníku New York Times však mají k systému financování výhrady jen některé subjekty. Jiné organizace jsou naopak spokojeny a tlačí na vládu, aby zvýšila dovážené množství potravin. Pak se jim totiž zvýší i množství peněz na jejich činnost.

Tvrdá měna, stejné ceny

Podle křesťanské organizace World Vision, která je jednou ze čtrnácti členů charitativní skupiny Alliance for Food Aid, se CARE mýlí. 

Systém, který nastavila vláda Spojených států, totiž podle ní zajišťuje přísun tvrdé měny do chudých oblastí, což zabraňuje náhlému zvyšování cen potravin.

Jedním z nejhlasitějších kritiků současného systému americké potravinové pomoci je naopak bývalý americký prezident Jimmy Carter, zakladatel organizace Carter Center. Ta podporuje soukromé zemědělce, aby byli více produktivní.

Carter tvrdí, že systém funguje mimo jiné proto, že jej obhajují samy humanitární organizace.

Pomůže Zelená Afrika?

Problém afrických farmářů má také pomoci řešit nová organizace Green Africa, kterou vede bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan a která je financována nadací Billa a Melindy Gatesovými.

Z Kofiho Annana je zelený revolucionář: čtěte ZDE

Kofi Annan tvrdí, že stejný problém jako v Africe existoval také v Indii. Ale díky efektivní pomoci se téměř vymýtil a místní zemědělci se v převážné většině dokáží uživit sami.

Dovážení potravin je podle odborníků ospravedlnitelné, pokud v oblasti - kvůli válce či výkyvům počasí - hrozí hladomor. Systematické a dlouhodobé dovážení potravin na trhy v rozvojových zemích, bez pomoci místním pěstitelům, ale kritizují.

Zdroj: New York Times, Time, Care

 

Právě se děje

Další zprávy