Speciál: Současné problémy Afriky

Roman Staněk
13. 4. 2006 0:00
Protože Afrika zůstává zdaleka nejzaostalejším kontinentem, o jehož problémech se příliš často nemluví, přinášíme Vám SPECIÁL, ve kterém se snažíme zmapovat její nejzávažnější problémy.

 

Speciál obsahuje INTERAKTIVNÍ MAPU Afriky, ve které naleznete stručný přehled nejzávažnějších problémů každé africké země, a také základní údaje o ní. Stačí myší kliknout na stát, který Vás zajímá. Dole pod mapou si můžete kliknout na články vydané na Aktuálně.cz, které souvisí s danou zemí.
Foto: Aktuálně.cz

 

Foto: Aktuálně.cz
Z čeho problémy Afriky pramení a jak je lze řešit? Odpovědi na tyto otázky nabízí ROZHOVOR s Martinem Kovářem, specialistou na Afriku z Ostravské Univerzity. Jeho pohled na problémy Afriky se například od humanitárních pracovníků značně liší a jeho předpověď budoucnosti černého kontinentu není moc optimistická.

 

Pro ty, kterým se zatím nepoštěstilo se do Afriky podívat, přinášíme také VIRTUÁLNÍ FOTOGALERII s názvem Afrika v roce 2006, ve které naleznete čerstvé fotografie těch nejlepších fotoreportérů světových agentur.
Foto: Reuters

 

Foto: Aktuálně.cz
Poslední část GLOBÁLNÍ PROBLÉMY LIDSTVA se zabývá problémy, které se netýkají jenom Afriky, ale celého světa. Nedostatek vody, jídla nebo lékařské péče v Africe se nás ve svých důsledcích může týkat víc, než si myslíme.

 

Mapu vytvořili: Jiří Kropáček a Roman Staněk, Aktuálně.cz, Spolupracovali: Martina Běhounková, David Koubek, Zdroje: BBC, CIA World Factbook 2006, World Food Program, OSN, Poznámka: Údaje mají pouze informativní charakter.

 

GLOBÁLNÍ PROBLÉMY

Virem HIV je v Namibii nakažen každý pátý člověk - od dospělých až po malé děti.
Virem HIV je v Namibii nakažen každý pátý člověk - od dospělých až po malé děti. | Foto: Zdeněk Bárta
Téma 1: NEDOSTATEK LÉKAŘSKÉ PÉČE
Celý svět trápí dlouhodobý nedostatek zdravotnického personálu. Miliarda lidí je bez lékaře.
Téma 2: TISÍCE AFRIČANŮ MÍŘÍ DO EVROPY
S příchodem jara zesílily vlny běženců ze severní Afriky, kteří se vydávají přes moře do zemí jižní Evropy, zejména do Itálie a Španělska.
Foto: Aktuálně.cz
Téma 3: NEDOSTATEK PITNÉ VODY
Více než miliarda obyvatel naší planety nemá přístup k bezpečným zdrojům pitné vody. Problémy trpí nejvíce subsaharská Afrika.
V mnoha válečných konfliktech v Africe bojují i děti
V mnoha válečných konfliktech v Africe bojují i děti | Foto: Aktuálně.cz
Téma 4: ZBRANĚ
Nesou vyspělé státy kvůli neustávajícím dodávkám zbraní odpovědnost za 12,5 milionu afrických uprchlíků, kteří přišli o domov v důsledku válek?
Téma 5: HLADOMOR
Až 11 milionů lidí je v důsledku vlny sucha a válečných konfliktů ve východní Africe ohroženo hladomorem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy