Caracas se znovu ocitl ve tmě, venezuelská vláda hovoří o elektromagnetickém útoku

ČTK ČTK
23. 7. 2019 6:24
Hlavní město Caracas a další oblasti Venezuely opět postihl výpadek elektrické energie. Informovala o tom dnes agentura AFP. Výpadky elektřiny jsou ve Venezuele v poslední době poměrně běžné. Podle opozice i řady ekonomů za ně může socialistická vláda prezidenta Nicoláse Madura a její nedostatečné investice do energetické infrastruktury. Vláda dnes ale uvedla, že se Venezuela stala terčem "elektromagnetického útoku".
Výpadek elektřiny ve Venezuele.
Výpadek elektřiny ve Venezuele. | Foto: Reuters

Ve venezuelské metropoli proud podle agentury AFP vypadl v pondělí krátce kolem 16:30 místního času (pondělí 22:30 SELČ). Okamžitě přestalo jezdit metro, a řada lidí se tak v odpolední špičce musela na cestu domů vydat pěšky.

Agentura AP s odvoláním na zprávy ze sociálních sítí uvedla, že problémy s dodávkou elektrické energie postihly kromě Caracasu také 19 z 23 venezuelských federálních států. Agentura DPA s odvoláním na nevládní organizaci Netblocks informovala, že výpadek se týká všech venezuelských států.

Venezuelský ministr informací Jorge Rodríguez v reakci na masivní výpadek uvedl, že na základě prvních indicií dodávky elektřiny ustaly v důsledku "elektromagnetického útoku", jehož cílem bylo ochromit výrobu energie ve vodních elektrárnách, které jsou pro Venezuelu klíčové. Například hydroelektrárna Guri pokrývá až 80 spotřeby elektrické energie v této jihoamerické zemi. Podle ministra Rodrígueze venezuelské úřady pracují na tom, aby dodávky co nejrychleji obnovily.

Už v březnu život ve Venezuele zcela ochromil masivní výpadek elektřiny. Většina hlavního města tehdy byla bez proudu několik dní. Autoritářský prezident Nicolás Maduro výpadek v březnu označil za "elektrickou válku", kterou se ho snaží opozice spolu s USA svrhnout. Podle opozice jsou ale časté výpadky elektřiny výsledkem Madurovy hospodářské politiky, která neinvestovala do energetické infrastruktury a miliony ze státního rozpočtu určené na tento účel podle ní zpronevěřila.

Vůdce opozice Juan Guaidó na Twitteru napsal, že se vláda pokoušela své selhání skrýt, je ale podle něj evidentní, že zničila energetickou infrastrukturu a "nemá žádné odpovědi". "My Venezuelané si na tuto katastrofu nebudeme zvykat," dodal Guaidó.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy