Caracas se znovu ocitl ve tmě, venezuelská vláda hovoří o elektromagnetickém útoku

ČTK ČTK
23. 7. 2019 6:24
Hlavní město Caracas a další oblasti Venezuely opět postihl výpadek elektrické energie. Informovala o tom dnes agentura AFP. Výpadky elektřiny jsou ve Venezuele v poslední době poměrně běžné. Podle opozice i řady ekonomů za ně může socialistická vláda prezidenta Nicoláse Madura a její nedostatečné investice do energetické infrastruktury. Vláda dnes ale uvedla, že se Venezuela stala terčem "elektromagnetického útoku".
Výpadek elektřiny ve Venezuele.
Výpadek elektřiny ve Venezuele. | Foto: Reuters

Ve venezuelské metropoli proud podle agentury AFP vypadl v pondělí krátce kolem 16:30 místního času (pondělí 22:30 SELČ). Okamžitě přestalo jezdit metro, a řada lidí se tak v odpolední špičce musela na cestu domů vydat pěšky.

Agentura AP s odvoláním na zprávy ze sociálních sítí uvedla, že problémy s dodávkou elektrické energie postihly kromě Caracasu také 19 z 23 venezuelských federálních států. Agentura DPA s odvoláním na nevládní organizaci Netblocks informovala, že výpadek se týká všech venezuelských států.

Venezuelský ministr informací Jorge Rodríguez v reakci na masivní výpadek uvedl, že na základě prvních indicií dodávky elektřiny ustaly v důsledku "elektromagnetického útoku", jehož cílem bylo ochromit výrobu energie ve vodních elektrárnách, které jsou pro Venezuelu klíčové. Například hydroelektrárna Guri pokrývá až 80 spotřeby elektrické energie v této jihoamerické zemi. Podle ministra Rodrígueze venezuelské úřady pracují na tom, aby dodávky co nejrychleji obnovily.

Už v březnu život ve Venezuele zcela ochromil masivní výpadek elektřiny. Většina hlavního města tehdy byla bez proudu několik dní. Autoritářský prezident Nicolás Maduro výpadek v březnu označil za "elektrickou válku", kterou se ho snaží opozice spolu s USA svrhnout. Podle opozice jsou ale časté výpadky elektřiny výsledkem Madurovy hospodářské politiky, která neinvestovala do energetické infrastruktury a miliony ze státního rozpočtu určené na tento účel podle ní zpronevěřila.

Vůdce opozice Juan Guaidó na Twitteru napsal, že se vláda pokoušela své selhání skrýt, je ale podle něj evidentní, že zničila energetickou infrastrukturu a "nemá žádné odpovědi". "My Venezuelané si na tuto katastrofu nebudeme zvykat," dodal Guaidó.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy