Venezuelská opozice bude na Barbadosu jednat s vládou

ČTK ČTK
8. 7. 2019 6:34
Zástupci venezuelské opozice se na karibském ostrově Barbados setkají s představiteli vlády prezidenta Nicoláse Madura, budou spolu jednat o řešení politické krize v zemi. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na prohlášení opozičního vůdce Juana Guaidóa. Rozhovory zprostředkované Norskem by se měly uskutečnit již tento týden, uvedla norská vláda.
Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó
Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó | Foto: Reuters

Guaidó ve svém prohlášení zdůraznil, že jakékoli rozhovory musí vést k trvalému řešení krize a nemohou být jen využity vládnoucí socialistickou stranu k tomu, aby "tak získala čas". "Venezuelský lid, naši spojenci a světové demokracie uznávají potřebu skutečně svobodného a transparentního volebního procesu, který nám umožní překonat krizi a vybudovat produktivní budoucnost," oznámila Guaidóova kancelář bez uvedení data možné schůzky. Jak uvedla agentura Reuters, venezuelské ministerstvo informací zatím konání schůzky nijak nekomentovalo. Ministr nicméně na twitteru zveřejnil prohlášení norské vlády.

Venezuela se v posledních letech nachází v hluboké ekonomické krizi, kterou provází nedostatek potravin, pohonných hmot i léčiv. Zemi kvůli tomu během několika let opustily čtyři miliony lidí, tedy celá desetina populace.

Odpor proti autoritářskému prezidentovi Madurovi v lednu oživil předseda parlamentu Guaidó, když se prohlásil za prozatímního prezidenta, načež jej jako právoplatnou hlavu státu uznaly desítky zemí včetně Spojených států. Maduro podle něj v loňských prezidentských volbách zvítězil neregulérně díky tomu, že vícero jeho soupeřů nemohlo kandidovat. Opoziční hnutí ale v posledních týdnech stagnuje a většina špiček armády zůstává věrná Madurovi.

Guaidó trvá na tom, že podmínkou pro jakékoli vyjednávání s vládou musí být vypsání předčasných voleb. To ale zatím Maduro odmítá. Kromě toho Guaidó zmiňuje další dva cíle, kterých by chtěl v jednáních dosáhnout: odchod Madura z funkce a ustanovení přechodné vlády.

Poslední dvě kola jednání mezi opozicí a vládou zprostředkovaná norskou diplomacií, která se konala letos v květnu, žádné konkrétní výsledky nepřinesla. Guaidó 7. června prohlásil, že opozice další setkání s Madurem v Oslu neplánuje. Na konci června se ale objevily informace, že rozhovory budou pokračovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy