Maduro obnoví jednání s venezuelskou opozicí. Schůze by se mohly konat v Norsku

ČTK ČTK
30. 6. 2019 7:57
Vláda autoritářského prezidenta Nicoláse Madura a lidé kolem opozičního lídra Juana Guaidóa příští týden znovu začnou jednat o řešení politické krize ve Venezuele. S odvoláním na několik osob obeznámených se situací to uvedly agentury Reuters a AP. Jednání by se údajně mohla uskutečnit v Norsku nebo na karibském ostrově Barbados.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro. | Foto: Reuters

Norsko aktuálně stojí v čele snah o zprostředkování rozhovorů, květnová dvě kola zaštiťovaná norskou diplomacií ale žádné konkrétní výsledky nepřinesla. Ve čtvrtek ale prezident Maduro naznačil, že rozhovory v Norsku budou pokračovat, a hovořil přitom o "novinkách" a "pozitivních informacích".

Lídr opozice a předseda parlamentu Guaidó zase v pátek na Twitteru uvedl, že se mu od spojenců dostalo podpory pro otevření "nového kola konzultací s národními a mezinárodními lídry".

Zdroje AP pod podmínkou zachování anonymity uvedly, že o dějišti nových rozhovorů rozhodne norská vláda. "Ačkoli Barbados je aktuálně preferovanou lokalitou, jeden opoziční zdroj uvedl, že na detailech se stále pracuje a setkání by se na poslední chvíli mohlo přesunout do Norska," píše AP.

Venezuela se v posledních letech nachází v hluboké ekonomické krizi, kterou provází nedostatek potravin, pohonných hmot i léčiv. Zemi kvůli tomu během několika let opustily čtyři miliony lidí, tedy celá desetina populace.

Odpor proti autoritářskému prezidentovi Madurovi v lednu oživil předseda parlamentu Guaidó, když se prohlásil za prozatímního prezidenta, načež jej jako právoplatnou hlavu státu uznaly desítky zemí včetně Spojených států. Maduro podle něj v loňských prezidentských volbách zvítězil neregulérně díky tomu, že vícero jeho soupeřů nemohlo kandidovat. Opoziční hnutí ale v posledních týdnech stagnuje a většina špiček armády zůstává věrná Madurovi.

Guaidó trvá na tom, že podmínkou pro jakékoli vyjednávání s vládou musí být vypsání předčasných voleb. To ale zatím Maduro odmítá. Kromě toho Guaidó zmiňuje další dva cíle, kterých by chtěl v jednáních dosáhnout: odchod Madura z funkce a ustanovení přechodné vlády.

Video: Lidé jsou bez proudu, na vodu stojí fronty. Ve Venezuele panuje bída.

Venezuelané jsou bez proudu. Na vodu se tu čekají fronty | Video: Associated Press, Reuters
 

Právě se děje

před 30 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy