Maduro obnoví jednání s venezuelskou opozicí. Schůze by se mohly konat v Norsku

ČTK ČTK
30. 6. 2019 7:57
Vláda autoritářského prezidenta Nicoláse Madura a lidé kolem opozičního lídra Juana Guaidóa příští týden znovu začnou jednat o řešení politické krize ve Venezuele. S odvoláním na několik osob obeznámených se situací to uvedly agentury Reuters a AP. Jednání by se údajně mohla uskutečnit v Norsku nebo na karibském ostrově Barbados.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro. | Foto: Reuters

Norsko aktuálně stojí v čele snah o zprostředkování rozhovorů, květnová dvě kola zaštiťovaná norskou diplomacií ale žádné konkrétní výsledky nepřinesla. Ve čtvrtek ale prezident Maduro naznačil, že rozhovory v Norsku budou pokračovat, a hovořil přitom o "novinkách" a "pozitivních informacích".

Lídr opozice a předseda parlamentu Guaidó zase v pátek na Twitteru uvedl, že se mu od spojenců dostalo podpory pro otevření "nového kola konzultací s národními a mezinárodními lídry".

Zdroje AP pod podmínkou zachování anonymity uvedly, že o dějišti nových rozhovorů rozhodne norská vláda. "Ačkoli Barbados je aktuálně preferovanou lokalitou, jeden opoziční zdroj uvedl, že na detailech se stále pracuje a setkání by se na poslední chvíli mohlo přesunout do Norska," píše AP.

Venezuela se v posledních letech nachází v hluboké ekonomické krizi, kterou provází nedostatek potravin, pohonných hmot i léčiv. Zemi kvůli tomu během několika let opustily čtyři miliony lidí, tedy celá desetina populace.

Odpor proti autoritářskému prezidentovi Madurovi v lednu oživil předseda parlamentu Guaidó, když se prohlásil za prozatímního prezidenta, načež jej jako právoplatnou hlavu státu uznaly desítky zemí včetně Spojených států. Maduro podle něj v loňských prezidentských volbách zvítězil neregulérně díky tomu, že vícero jeho soupeřů nemohlo kandidovat. Opoziční hnutí ale v posledních týdnech stagnuje a většina špiček armády zůstává věrná Madurovi.

Guaidó trvá na tom, že podmínkou pro jakékoli vyjednávání s vládou musí být vypsání předčasných voleb. To ale zatím Maduro odmítá. Kromě toho Guaidó zmiňuje další dva cíle, kterých by chtěl v jednáních dosáhnout: odchod Madura z funkce a ustanovení přechodné vlády.

Video: Lidé jsou bez proudu, na vodu stojí fronty. Ve Venezuele panuje bída.

Venezuelané jsou bez proudu. Na vodu se tu čekají fronty | Video: Associated Press, Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy