Londýn - Britský premiér David Cameron ve čtvrtek opakoval přesvědčení, že přistěhovalci z ostatních zemí Evropské unie přinášejí svou prací a daněmi do britské ekonomiky více, než vybírají na sociálních dávkách. V živém televizním přenosu ale potvrdil, že se přesto rozhodl pro další zpřísnění podmínek pro udělování dávek těmto imigrantům.
Uvedl to ve večerní debatě, kterou k referendu o členství Británie v EU uspořádala televize Sky News a v níž premiér argumentoval ve prospěch setrvání země v unii. Stejnou příležitost bude mít ve vysílání soukromé Sky News v pátek večer ministr spravedlnosti Michael Gove, který je naopak v popředí kampaně za odchod země z unie (takzvaný Brexit).
Britský statistický úřad minulý týden zveřejnil údaje o migraci do Británie za loňský rok, podle nichž čistá migrace, tedy rozdíl mezi počtem nově příchozích a odchozích cizinců, činila 300 000 osob. Z EU jich bylo 184 000. Data vyvolala vlnu kritiky na adresu Camerona, který v roce 2010 slíbil, že sníží čistou migraci do Británie na 100 000 osob ročně.
Při odpovědích zástupcům televizní stanice a veřejnosti také například ujistil, že nikdy nebude pro výměnu britské libry za euro. Jako několikrát v minulosti prohlásil, že Británie je v rámci EU ekonomicky i politicky silnější a bezpečnější. Zdůraznil, že Spojené království mělo již v minulosti zvláštní a pro něj výhodné podmínky členství, které se mu nyní podařilo jednáním s partnery ještě zlepšit.
Odpůrci: Bez vystoupení z EU počet migrantů nezmenšíme
Někteří diváci ve studiu reagovali odmítavě na Cameronovu kampaň zdůrazňující ekonomická rizika Brexitu a obviňovali jej ze zastrašování či pokrytectví. Ostrý tón zvolil rovněž moderátor Faisal Islam, který se ironicky zeptal, jestli po odchodu Británie z EU nastane nejprve třetí světová válka, nebo globální ekonomická krize.
Někdejší ministr a jeden z předních stoupenců Brexitu Iain Duncan Smith po debatě uvedl, že Cameron "se potil" a za nejpalčivější bod označil počty imigrantů. "Podle mě to byl významný moment, protože si uvědomil, že bude obtížné dosáhnout toho cíle (snížení migrace) bez vystoupení z EU a uzavření našich hranic," řekl Smith Sky News.
Podle předáka kampaně za vystoupení Matthewa Elliotta byl Cameron ve studiu vůbec poprvé konfrontován s těžkými dotazy běžných voličů, což "nebyl pěkný pohled", neboť se vysmáli jeho zastrašovací taktice.
Hlasování o setrvání Británie v EU se bude konat 23. června a průzkumy veřejného mínění naznačují, že jeho výsledky by mohly být velice těsné. Velké místo v argumentech zástupců obou táborů mají otázky spojené s přistěhovalectvím a ekonomikou.