Čad a Súdán spolu válčí. Skrze povstalce

Zdeněk Mihalco
18. 6. 2008 13:10
Súdánská armáda napadla naše město, tvrdí Čad
Foto: Reuters

N'djamena - Vztahy mezi africkým Čadem a Súdánem se opět vyostřily. Povstalci v posledních dnech obsadili několik čadských měst a tamní vláda uvedla, že na jedno z nich zaútočila i súdánská armáda.

Podle OSN spolu Súdán a Čad v podstatě vedou válku - skrze povstalecké skupiny. Obě strany se vzájemně obviňují z podopry vzbouřenců. Ti se snaží svrhnout vládu druhé země.

Urovnání súdánsko-čadských vztahů je přitom nezbytné pro řešení dárfúrské krize a ochranu a přísun pomoci statisícům uprchlíků, kteří přežívají na obou stranách hranice.

Občanská válka v Dárfúru zapříčinila smrt podle různých odhadů 200 až 450 tisíc lidí.

Čtěte také: Největší mise OSN selhává. Dárfúrské peklo pokračuje

Válka států skrze povstalce

Jeden z ministrů čadské vlády Mahamat Hissene nyní britské stanici BBC řekl, že na příhraniční město Ade zaútočily súdánské vojenské pozemní jednotky podporované helikoptérami. Súdán to popřel.

Povstalci vždy jednou za čas obsadí některá příhraniční města a následně se snaží probít až k hlavním městům a svrhnout vládu.

Právě zásahy proti povstalcům obhajuje své vojenské zásahy v provincii v blízkosti čadských hranic - v Dárfúru - také súdánská vláda.

Před několika měsíci Čad se Súdánem podepsaly mírovou dohodu, krizi to však nevyřešilo VÍCE ZDE.

EU má v Čadu tisíce lidí

Čadský prezident Idriss Déby nyní rovněž obvinil představitele evropské mise EUFOR, že dostatečně nechrání dárfúrské uprchlíky a vzbouřence podporují.

Vojáci EU měli v Čadu hlídat mír. Jenže mír není.
Vojáci EU měli v Čadu hlídat mír. Jenže mír není. | Foto: Reuters

Vysoký představitel EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana obvinění čadského prezidenta odmítl s tím, že členové mise se do konfliktu nevměšují  a svůj úkol - tedy ochranu běženců - plní dobře.

Evropská unie začala s rozmisťováním svých vojáků v dubnu. Jde o vůbec největší zahraniční misi EU, která má v Čadu a Středoafrické republice sestávat z 3700 lidí.

Ve východním Čadu se nachází 12 uprchlických táborů, ve kterých přežívá asi 250 tisíc utečenců z Dárfúru, oblastí migrují i desetitisíce čadských utečenců.

Čtěte také: Mrtvých je v Dárfúru víc, než se dosud myslelo, tvrdí OSN

 

Právě se děje

Další zprávy